Yeni bir Cryptolocker dalgası ortaya çıktı!

Jake Doe - -

PC uzmanlarının en son anonslarına göre kullanıcılar yeni bir Cryptolocker [Cryptolocker] dalgasına hazır olmalı. Avusturalya ya da Avrupa’da yaşıyorsanız bu yazıyı okurken bile bu tehditten etkilenmek üzere olabilirsiniz. Ancak ABD’de ya da uzak doğu ülkelerinde yaşıyorsanız da eposta eklentilerini açarken ve reklamlara tıklarken dikkatli olmalısınız. Çünkü gelir kaynaklarını arttırmak için hacker bu virüsü diğer kıtalara da yayabilir.

Güvenlik programı dağıtımcılarının Cryptolocker virüsünün sisteme girmeden fark edilebilmesi için araçlarını güncelledikleri bilinmektedir. Ancak, önemli eklentiler indirmeyi öneren epostaları açarken dikkatli olmalısınız. Ayrıca tarayıcı kullanırken ortaya çıkan reklamlardan uzak durmalısınız. Güncellemeniz gereken programlar olduğunu ve bunları ücretsiz indirebileceğinizi öneren bildirimler ile karşılaşırsanız bu bildirimlerden uzak durmalısınız. İndirmeniz gereken program resmi sitesini ziyaret etmek daha akıllıca olacaktır.

Cryptolocker’ın bilmemizin gereken son sürümleri hangileridir?

Birincisinin adı Los Pollos Hermanos virüsü. Adı kulağa garip gelse de, bu virüsn Cryptolocker, Avusturalya’dakileri tehdit eden sofistike bir sürümüdür. Sistemi etkiledikten ve belirlenen dosyaları şifreledikten sora bu tehdit 450 dolarlık bir fidye ödemenizi ister ki bu miktar Cryptolocker’ın ilk sürümünün istediğinden daha fazladır. Sadece bununla sınırlı kalmaz. Eğer kurban bu fidyeyi ödemezse, Los pollos Hermanos bu ödemeyi 1000 dolara çıkartmaktadır. Yani bu virüs saçma ismine rağmen zorlayıcıdır.

Diğer bir tehdit de BitCryptor virüsüdür. Kısa süre önce çıkmış olmasına rağmen yüzlerce bilgisayarı etkilemiştir. Bu fidye yazılım biraz daha farklıdır. Çünkü görev yöneticisindeki işlemleri bloke edebilmektedir. Tabii ki bu virüs mbam, spyhunter, roguekiller gibi virüs programlarını da bloke etmektedir ve kaldırılmaya çalışıldığında problem yaratabilmektedir. BitCryptor 216 euroluk bir fidye istemektedir. Yayıldığı bölge Avrupa’dır. Ancak sizi daha önce de uyardığımız gibi hackerın ihtiyaçlarına göre özellikleri değiştirilebilir.

Önemli doyalarınızın kaybolmaması için iyi bir yedekleme yönteminiz olduğundan emin olmalısınız. Eğer doyalarınızın bir kopyası yoksa nasıl kopyalayabileceğinizi Neden yedeklemeye ihtyacım var ve bunun için hangi seçeneklere sahibim bölümünü okuyabilirsin. Dosyaların şifrelendiyse R-Studio, Photorec ya da Kaspesky Ransomware Decryptor araçlarını kullanabilirsin.

Son olarak bu gibi kötü amaçlı yazılımların girişini engellemek için güçlü bir güvenlik programı yüklemelisiniz. Bu durum için Plumbytes Anti-MalwareWebroot SecureAnywhere AntiVirus ve Webroot SecureAnywhere AntiVirus programlarını öneriyoruz.

Kaynak: http://www.2-spyware.com/news/a-new-wave-of-cryptolocker-has-just-showed-up

Yazılım
Dosyalar
Bizi Facebook'ta Beğenin