Önem ölçekli:  
  (99/100)

.vvv File Extension virüsünü kaldır

Jake Doe - -
12

Bilgisayırımda ne sorun var? Daha dün açtığım dosyaları bugün açamıyorum. Bütün dosya uzantıları değişmiş ve sonlarında .vvv adında bir uzantı yer alıyor. Bu ne anlama geliyor. Lütfen cevap verin!

.vvv Dosya Uzantılı Virüs açıklaması:

.vvv Dosya Uzantılı virüs, Teslacrypt 2.0 adındaki fidye yazılımın yeni bir sürümü olan zararlı bir fidye yazılımdır. Bu bilgisayar virüsü bilgisayarınıza bir Trojan (yani virüs bilgisayarınıza yasal bir dosya gibi davranır ve çoğunlukla e-postalardaki eklentiler aracılığı ile girer) olarak girebilir.  Eğer fidye yazılım bilgisayarınıza girerse AES-256-CBC şifreleme algoritmasını kullanır ve bütün kişisel dosyalarınızı (.docx, .docm, .xls, .xlsx, .ppt, .pptx, .pptm, .pdf, .eps, .ai, .indd, .cdr, .dng, .lnk, .jpg, .png, .pdd, .doc, .jfif, .jpeg, .gif, .bmp, .exif, .txt, .wps, .mp3 uzantılı dosyalar da dahil olmak üzere) şifreler. Dosyalar şifrelendikten sonra dosya uzantıları .vvv olarak değişir. Fidye yazılım dosyaları şifreledikten sonra HOW_RECOVER.HTML, HELP_RESTORE.HTML ve HOW_RECOVER.TXT ya da HELP_RESTORE.TXT dosyalarında bir uyarı mesajı içerir. Bu dosyalar şifrelelen bütün dosyaların içlerinde bulunur. Bunların hepsinde dosyalarınızın nasıl deşifre olacağı yazmaktadır. Çoğunlukla bitcoin ödeme sistemi ile 500$ ya da daha fazla bir fidye isteyerek size deşifre kodu yollayacağını yazar.  Ayrıca eğer belirtilen tarihten önce ödeme yapmazsanız dosyalarınız bir daha kullanamayacağınızı belirtir. Bu gibi tehditlere itimat etmeyiniz ve fidyeyi ödemeyiniz çünkü hiç kimse bu dijital suçluların dosyalarınız için gerekli olan kodları yollayacağını garanti edemez. 

Dosyalarınızın şifrelendiğini belirten bir mesaja rastladığınız anda yapmanız gereken ilk şey .vvv Dosya Uzantılı virüsü ANINDA silmek olmalıdır. Bunu yaparak diğer dosyalarınızı da şifrelenmekten kurtarabilirsiniz, çünkü .vvv Dosya Uzantılı virüs diğer dosyaları şifreleme işlemini sonlandıracaktır. Sizlere bilgisayarıızdan .vvv Dosya Uzantılı virüsü silmeniz için profesyonel bir yazılım ( örneğin, Reimage) kullanmanızı öneririz.

.vvv File Extension virus ransom payment method

.vvv Dosya Uzantılı virüs nasıl bilgisayarıma girdi ve enfekte etti? 

.vvv Dosya Uzantılı virüs bir Truva atı gibi yayılır ki bu; dosyayı internetten indirmiş ya da e-posta ile almış olabileceğiniz anlamına gelir. Bu yüzden araştırma ekibimiz asla kuşku duyduğunuz yazılımları indirmemenizi önerir.  Her zaman bedava uygulamaları indirdiğiniz internet sitesinin güvenli olup olmadığını kontrol edin ve dahası sizden kuşku duyacağınız anketleri doldurmanızı isteyen ya da kişisel bilgilerinizi, banka bilgilerinizi girmenizi isteyen sitelerden, özellikle de bildiğiniz bir site değilse uzak durun! Ayrıca yeni programlarınızı güvenli bir şekilde kurmalısınız. Kuşkulu dosyalar yüklemediğinizden emin olmak için Custom/Advenced seçeneklerini seçin ve tavsiye edilen uygulamaların bir listesini görün. Çoğunlukla programa eklenmiş bu gibi yazılımlar gereksiz eklentiler olmakla birlikte bu programları yüklerken bu eklentileri yüklemezseniz değişen hiçbir şey olmayacaktır.

Yine de unutmamak gerekir ki en yaygın fidye yazılım dağılma şekli e-posta yollayarak gerçekleşmektedir. Kimden geldiğini bilmediğiniz ve özellikle de eklenti içeren e-postaları aççmadan önce çok dikkatli olmalısınız. Size e-postayı yolamış olan kişinin bilgilerine dikkat edin – bazen bu siber suçlular sizlere güvendiğiniz bir internet sitesinden “CHECK.TXT,” “AWARD.TXT” ya da “PENALTY.TXT” isimlerindeki dosyaları yollarlar. Bu gibi sahtekarlıklara inanmayınız ve bu gibi dosyaları açmayınız. Eğer .vvv Dosya Uzantılı yazılımı nasıl sileceğinizi öğrenmek isterseniz diğer sayfaya geçiniz. 

Bu fidye yazılımdan nasıl kurtulurum? Dosyalarıma bir gün ulaşmam mümkün mü? 

Eğer .vvv Dosya Uzantılı fidye yazılım bilgisayarınızı enfekte ettiyse geçikmeden anında bu virüsün ulaştığı dosyları silmelisiniz. Fakat bazı bilgisayar uzmanları bu dosyalara ulaşmak için fidyeyi ödemekten başka bir yol olmadığını söylerler. Yine de size daha önce de belirttiğimiz gibi bu siber suçluların dosyalarınızı deşifre etmekiçin gerkli olan kodu yollayacağından emin olamayacağınız için fidyeyi ödemeyin. Dosyalarınızın şifresini çzmek için listedeki yazılımlardan birini denemenizi tavsiye ediyoruz: Kaspersky virus-fighting utilities, Photorec, ya da R-Studio.

.vvv Dosya Uzantılı virüsü silmek için, ya size vermiş olduğumuz listedeki anti-virüs programlarından birini kullanın ya da aşağıdaki silme klavuzunu takip edin: 

Sitemizde önerdiğimiz ürünlerle bağlantılı olabiliriz. Kullanım sözleşmemizde bu belirtilmektedir. Tavsiye ettiğimiz herhangi bir anti-casusyazılım yazılımını .vvv Dosya Uzantılı Virüs silmek için indirdiğinizde gizlilik politikamızı ve Kullanım sözleşmesi.
.vvv Dosya Uzantılı Virüs programını kaldırmak için Reimage kullanımı tavsiye edilir.Ücretsiz tarayıcı bilgisayarınızın virüslü olup olmadığını anlamanızı sağlar. Kötü amaçlı yazılım kaldırmanız gerekirse "Reimage kötü yazılım kaldırma aracının tam sürümünü almanız gerekir.

Bu program ile ilgili daha fazla bilgiyi Reimage incelemesinde bulabilirsiniz.
.vvv Dosya Uzantılı Virüs programını kaldırmak için Reimage kullanımı tavsiye edilir.Ücretsiz tarayıcı bilgisayarınızın virüslü olup olmadığını anlamanızı sağlar. Kötü amaçlı yazılım kaldırmanız gerekirse "Reimage kötü yazılım kaldırma aracının tam sürümünü almanız gerekir.

Bu program ile ilgili daha fazla bilgiyi Reimage incelemesinde bulabilirsiniz.
Basında Reimage
Basında Reimage
Diğer yazılım
Malwarebytes Anti Malware
Malwarebytes Anti Malware'in .vvv Dosya Uzantılı Virüs'yi temizlemektedi etkisini test ettik (2015-12-23)
Webroot SecureAnywhere AntiVirus
Webroot SecureAnywhere AntiVirus'in .vvv Dosya Uzantılı Virüs'yi temizlemektedi etkisini test ettik (2015-12-23)
.vvv Dosya Uzantılı Virüs bellek kopyası
.vvv Dosya Uzantılı Virüs bellek kopyası
Kaynak: http://www.2-spyware.com/remove-vvv-file-extension-virus.html

DİĞER DİLLERDE KALDIRMA KILAVUZLARI