Vawtrak kötü amaçlı yazılımı hakkındaki tehlikeli gerçek

Jake Doe - -

Bugün neredeysen herkes Vawtrak ya da Neverquest’ten bahsediyor. Bu virüsün nerede kullanıldığını, nasıl yayıldığını bilmiyorsanız bu yazı tam size göre.

Bu makaleyi yazmamızın ana nedeni bu virüsünün dağılım oranının artmasıdır. Bu virüsün Kanada’da 15 finansal kuru etkilediği ve durmayacak gibi göründüğü bilinmektedir. Ayrıca güvenilir PC güvenlik uzmanları hackerların bu virüsü farklı yöntemler ile dağıtmaya başladığını bildirmiştir. Tabii ki bu virüsü eskisinden daha da tehlikeli hale getirecek içerikler ile de doldurmuşlardır.

Peki Vawtrak nedir?

PC güvenlik uzmanlarına göre Vawtrak ( Neverquest olarak da bilinir) oldukça tehlikeli bir bankacılık truvasıdır. AVG Anti-virüs’ten Jakub Kroustek bu programın en büyük tehditlerden biri olduğunu çünkü kişisel bilgileri hiçbir iz bırakmadan silmek için yaratıldığını belirtmiştir.

Bu truva insanların pasaportlarına, dijital sertifikalarına, tarayıcı geçmişlerine kolayca el koyabilir. Bunun için Vawtrakvideolar, ekan görüntüleri, özel kodlar gibi birçok yöntem kullanmaktadır. Tor2Web proxy kullanarak bu virüs kendini güncelleyebilmekte ve gizlenenyazılar sayesinde bu güncellemeleri saklayabilmektedir. Son olarak bu virüs antivirüs yazılımlarını devredışı bırakmakta ve bilgisayara uzaktan erişim vermektedir.

Şu anda Vawtrak Internet Explorer, Mozilla Firefox, ve Google Chrome’da çalışmaktadır. Ama bu başka tarayıcılardan şifre çalmayacağı anlamına gelmez.

Vawtrak nasıl yayılır?

Son haberlere göre, hackerlar bu virüsü spam email eklentileri, zararlı bağlantılar ve Zemot ya da Chaintor gibi kötü amaçlı yazılım indiriciler ile dağıtmaktadır. İngiltere, ABD ve Almanya’da ortaya çıkmıştır. Ancak Avusturalya, Yeni Zellanda ve Avrupa’nın da etkilendiği düşünülmektedir. Bu programdan en çok etkilenenin Kanada olduğu saptanmıştır.

Bu tehditten kaçınmak için bilgisayarınıza iyi bir güvenlik programı kurmalısınız. Bu programı güncel tutarak güvenlik açıklarını engellemelisiniz. İllegal sitelerden uzak durmalı, bilinmeyen kişilerden gelen emailleri silmeli ve Java, Flash Player benzeri programları güncellemeyi öneren uyarıları dikkate almamalısınız.

Kaynak: http://www.2-spyware.com/news/post5052.html

Yazılım
Dosyalar
Bizi Facebook'ta Beğenin