The threat of the year: Cryptolocker

Lucia Danes - -

Yılın tehlikesini anons etmenin zamanı geldi! Tüm güvenlik forumlarında veya virüs ile alakalı websitelerinde Cryptolocker’ın adını görüyoruz. Son 14 ayın verisine göre FBI’ın İnternet Suçları Şikayet Merkezi (IC3) Cryptolocker ile ilgili yaklaşık 1000 şikayet almıştır. Ayrıca etkilenen kullanıcıların 18 milyon dolardan fazla para kaybettiği tahmin edilmektedir. Bu virüsün Cryptowall veya CTB Locker gibi benzerlerinin ne kadar kayba yol açtığı söylenmese de bu rakamların birbirine yakın olduğunu tahmin edebiliyoruz. 

Bu büyük kayıpların sebebi nedir? Tabii ki kurbanların dosyalarını kitledikten sonra Cryptolocker istediği fideyedir. Dosyaları kilitlemek için bu tehdit AES algoritmaları kullanır. Bu yüzden dosyaları açmak için gerekli kodu tahmin etmek imkansızdır. Dosya kurtarma aracı olarak tanıtılan programlarla da zorluk yaşabilirsiniz. Çünkü bu gibi virüsler hergün yenilenmektedir. Fidyeyi ödememek dosyalarınızı tehlikeye atar. Çünkü bu virüsün sahipleri fidye ödenmezse kullanıcıları dosyaları yok etmek ile tehdit eder. Fidye olarak istenen miktarı merak ediyorsanız, bu virüs 200 ila 10000 dolar arası fidye isteyebilmektedir. 

Tabii ki bu ödeme Cryptolocker’ın getirdiği tek kayıp değildir. Hedef büyük bir şirketse kayıp işçinin üretkenliğini, IT hizmeti ücretlerini, ağ hafifletme gibi ücretleri de içerir. 

Görünen o ki, aileler ve şirketler üyelerini sosyal mühendislik ve zararlı e-posta içeriklerini tanıyabilmesi için eğitmelidir. Cryptolocker’ın sisteme girmesini engellemek için hatırlanması gereken şey bilinmeyen kaynaklardan gelen e-postalara dikkat etmeniz gerektiğidir. Ayrıca gerçek olamayacak kadar güzel görünen şüpheli reklamlardan uzak durmalısınız. Son olarak porno içerikli sitelerden uzak durmalısınız.  FBI tarafından verilen bir ipucunu da sizinle paylaşalım: “Fidye yazılım pop-up’ı veya sizi virüse karşı uyaran bir mesaj görürseniz hemen internet bağlantınızı kesin ve olası virüslerden veya kayıplardan korunun.” 

 

The threat of the year: Cryptolocker bellek kopyası
The threat of the year: Cryptolocker bellek kopyası
Kaynak: http://www.2-spyware.com/news/the-threat-of-the-year-cryptolocker

Diğer dillerde okuYazılım
Dosyalar
Bizi Facebook'ta Beğenin