Superfish, Delta Homes ve JollyWallet 2014'ün en popüler reklam yerleştirme programları oldu

Gabriel E. Hall - -

Google’ın 2014’teki son çalışmasına göre, kullanıcıların %5.5’i tarayıcı kullanırken kötü amaçlı reklamlar ile karşılaşmışlardır. Bu, milyonlarca kullanıcının veri hırsızlığı, kötü amaçlı yazılım kurulumu gibi tehlikeli durumların kurbanı olduğu anlamına gelmektedir.

Çalışmanın Kaliforniya Üniversitesi Berkeley ve Santa Barbara’yı dahil eden sonuçları birçok tartışma ve endişeyi bereberinde getirmiştir. Çünkü çalışma Chrome uzantılarının 50870’nin ve 34000’den fazla yazılım uygulamasının istenmeyen reklam uygulaması olarak çalıştığını göstermiştir. Yani sayfalara reklam yerleştirebilmekte ya da sayfada olan reklamları değiştirebilmektedirler. Bu tür istenmeyen uygulamalar gelecekte daha da büyüyeceği için şu anda verilebicek en büyük tavsiye sisteminize korsan yazılım karşıtı bir program kurmak ve onu güncel tutmaktır. Bu programlardan birini çalıştırmadan önce bu ihtimalleri düşünün.

2014 yılında kullanıcılara istemedikleri reklamları gösteren en popüler programlar Superfish [Superfish] ve Jollywallet [Jollywallet]olmuştur. Bu programlar Google görüntülemelerinin yüzde 3.9 ve 2.4’ünde görülmüştür. Buna ek olarak, eğer ücretsiz yazılım indirdiyseniz bilgisayarınıza sürekli reklam gösteren başka bir program girmiş olaiblir. Bu programın adı Delta Homes’tur [Delta Homes]. Bu kullanıcının ilginç yanı hem Windows hem de mac kullanıcılarını etkilemesidir. Bugün hangi OS’u kullandığınızın hiçbir önemi bulunmamaktadır.

Peki dolandırıcılar neden bu reklamlara ihtiyaç duyarlar? Öncelikle bu yöntemle kullanıcıları belirli sitelere yönlendirerek para kazanmaktadırlar. Bu yöntemi alışveriş siteleri kullanabilmektedir. Buna ek olarak bu reklamları kişisel bilgileri toplayıp üçüncü partiler ile paylaşmak için de kullanırlar. Son olarak zararlı programların reklamını yaparlar.

Güvende olmak istiyorsanız bilgisayarınıza güvenilir bir program kurmalısınız. Windows OS kullanıyorsanız Plumbytes Anti-MalwareWebroot SecureAnywhere AntiVirus ve Mac kullanıcısıysanız Webroot SecureAnywhere AntiVirus programlarını kullanmalısınız.

Superfish, Delta Homes ve JollyWallet 2014'ün en popüler reklam yerleştirme programları oldu bellek kopyası
Superfish, Delta Homes ve JollyWallet  2014'ün en popüler reklam yerleştirme programları oldu bellek kopyası
Kaynak: http://www.2-spyware.com/news/superfish-delta-homes-and-jollywallet-were-the-most-popular-ad-injectors-in-2014

Yazılım
Dosyalar
Bizi Facebook'ta Beğenin