Siber suçlular virüslerden ne kadar kazanabilir?

Julie Splinters - -

Sizin de hayal edebileceğiniz gibi virüsler para kazanmak için icat edilmişlerdir. Ancak kötü adamların ne kadar para kazanabileceğini ve bu adamların kim olduğunu hiç düşündünüz mü?

Trustwave adlı ünlü bir güvenlik şirketinin yeni araştırmasına göre hackerlar fidye yazılımlarına yaptıkları yatırımlardan %1.500 kadar kazanabilmektedirler. Bir fidye yazılımın maaliyetinin 5.900 dolar olduğunu düşünürsek bu yatırım sadece bir aylık operasyon ile 90.000 dolara kadar kazanç getirmektedir. Tarayıcı korsanlarının veya reklam amaçlı yazlımların sahiplerine ne kadar kazandırabileceğini bilemesek de küçük miktarlarda olmadığı kesin.

Trustwave uzmanlarına göre fidye yazılım yardımı ile ilerleyebilmesi için üç araca ihtiyacı vardır: virüs, sömürme aracı ve bir grup kurban. Araştırmaları esnasında güvenlik uzmanları Doğu Avrupa, Asya ve Latin Amerika’da bu araçlara kolayca rastladıklarını söylemişlerdir. Fidye yazılımların sadece zararlı kodu değil online kiti de satın alana verilmektedir. Ayrıca belli sitelerden bir grup kurbana ulaşablir ve bu kurbanları CTB Locker, Cryptolocker, Cryptowall gibi virüsleri dağıtmak için de kullanablir. Sisteme girdikten sonra bu virüsler kullanıcıların dosyalarını kilitlemekte ve kullanıcılardan para istemektedir. Trustwave şöyle bir örnek vermektedir: Bir suçlu belirli bir siteyi ziyaret eden 20.000 ziyaretçinin ‘ununu her gün etkilemektedir ve sadece bu kurbanların %0.5’i 300 dolarlık fidyeyi ödemektedir. Bu da ayda 90.000 gelmesi anlamına gelir.

Lüften siber suçlulara para ödemek zorunda kalmamak için gerekli önlemleri alın. Bunun için de önemli dosyalarınızın kopyalarını oluşturabilirsiniz. Peki bunu nasıl yaparsınız? Harici yedekleme ve buluta yedekleme seçeneklerini seçebilirsiniz. Daha fazla bilgi için: Neden yedekleme yapmalıyım ve bunun için seçeneklerim neler?

Kaynak: http://www.2-spyware.com/news/post5114.html

Yazılım
Dosyalar
Bizi Facebook'ta Beğenin