Reklam Destekli Yazılımlar ve Tarayıcı Korsanları Kötü Amaçlı Yazılımlarda İkinci Sıradalar

Ugnius Kiguolis - -

2015’in ilk yarısı reklam destekli yazılımların ve tarayıcı korsanlarının zamanı olarak adlandırılabilir. Güvenlik uzmanları reklam destekli yazılımların ve korsanların kötü amaçlı yazılımlar arasında ikinci sırada olduğunu ve 2013 yılında beşinci ve 2012 yılında yedinci sırada olduklarını vurgulamaktadırlar. Truvalar hala kötü amaçlı yazılımlar arasında en popüler durumdadır. Ancak reklam destekli yazılımlar da inanılmaz bir rakama ulaşmış durumdadır.

Bunu nasıl açıklayabiliriz? Öncelikle isteı ile bilinmeyen programların yardımı ile hackerlar para kazanabilmektedirler. Bankacılık truvaları ile bilgisayarları etkilemelerine ve iki faktörlü onayı benimseyen bankalardan çalmaya çalışmalarına gerek yoktur. Tek yapmaları gereken kullanıcıları belli ortak sitelerine yönlendirmek ve gelirlerini toplamaktır. Ayrıca ticari pop-up reklamların kullanıcıların internette dolaşırken ortaya çıkması çok şüphe çekmemektedir. Etkilenen kullanıcılardan bazıları bilgisayarlarının bunlardan etkilendiğini bilmeden bu reklamları kapatmaya devam etmektedir. Ne yazık ki bu kimlik dışı bilgilerinizi kaybetmenin direkt bir yoludur. Ayrıca güvenilirliği sorgulanır programların reklamını yapan güvenilmez sitelere yönlendirilebilirsiniz. Bununla neden uğraşasınız?

Peki bilgisayarınızda reklam destekli yazılım veya korsan saklandığını anlamanıza ne yardımcı olurdu? İlk şey ana sayfanızın ve varsayılan arama motorunuzun değişmesi olur. Eğer arama motorunuz delta-homes.com, isearch.omiga-plus.com, mystartsearch.com gibi programlar ile değiştirildiyse hemen bir anti virüs veya korsan yazılım programı kullanmalısınız. Bilgisayar güvenlik uzmanlarına göre bunlar en bilinen tarayıcı korsanlarıdır; ancak 2015’in yarısında dağılmakta olan yüzlercesi de bulunmaktadır. Tüm bu tehditlerin değiştirilmiş arama sonuçları gösterme ve kullanıcıları kaçınmaları gereken sitelere yönlendirme yetenekleri vardır.

Bilgisayarınıza izin almadan reklam destekli yazılım veya diğer potansiyel olarak istenmeyen programların girdiğinin işareti ortaya çıkan sinir bozucu reklamlardır. Büyük ihtimalle internette gezerken Adchoices reklamları ile karşılaşmayan kullanıcı yoktur. Ancak ‘Reimage’ PC Repair Online, Picexa gidi reklamları da görebilirsiniz. En tehlikeli olanları eksik güncelleme bildirimi yapanlardır. Kullanıcıların Java, Flash Player, FLV Player gibi programlarını güncellemeleri gerektiğini söylerler. Tabi ki bu bir hiledir. Gerçekte bu güncellemeler istenmeyen programlar ve virüslerdir.

Son olarak bu programlar sisteminizdeyken tüm tarayıcılarınızda şüpheli bir yavaşlama olur. Çünkü bu tehditler sistemdeki her tarayıcıya kendi içeriklerini yükleyebilirler.

Ancak Cryptolocker ve CTB Locker gibi bazı fidye yazılımların en tehlikelileri olduğuna inanıyoruz. Tarayıcı korsanları ve reklam destekli yazılımlar arkanızdan çalışıp bilgilerinizi çalarken veya sisteminize virüs sokarken, fidye yazılımları tüm dosyalarınızı kodlayıp kullanılmaz hale getirmektedir. Her birinin açılması için de en az 100 veya 500 ABD doları istemektedirler.

Kaynak: http://www.2-spyware.com/news/post5112.html

Yazılım
Dosyalar
Bizi Facebook'ta Beğenin