Önem ölçekli:  
  (10/100)

Omniboxes.com virüsünü kaldır

123

Omniboxes.com. Zararlı mı? 

Omniboxes virüsü “potansiyel olarak istenmeyen program” ve “tarayıcı korsanı” kategorilerine eklendi. Bu ne anlama geliyor? Bu şu demek: Bu arama motorundan uzak durmalısınız. Bu programın yazılımcısı SuperNet Technology Limited ünlü bir arama motoru olduğunu iddia etse de gerçekler oldukça farklı. En iyi çevrimiçi arama deneyimi yerine Omniboxes sizi sürekli yönlendirmeler ile rahatsız eder ve popülerliğini arttırmaya çalışan sitelere gönderir. Bu programın, içerikleri reklamla doldurarak yazılımcılarının para kazanması için uğraşan reklam destekli bir uygulama olduğunun farkında olun. 

Omniboxes.com yönlendirme sorunu zararlı görünmese de bu arama sitesinin arama sonuçlarında birçok pop-up bildirim gösterdiğini bilmelisiniz. Genellikle kullanıcıların programlarını güncellemelerini, kupon, indirim kullanmalarını veya yarışmaya katılmalarını söylerler. Ne kadar iyi görünseler de bunlardan uzak durmalısınız. Çünkü bu gibi adresler kişisel bilginizi çalmaya çalışabilir veya bilgisayarınıza virüs bulaştırabilir. 

Son verilere göre, kullanıcıların çoğu başlangıç sayfası, varsayılan arama motoru yerine sisteme indirmedikleri halde http://omniboxes.com/ adresini görmektedir. Bu tarayıcı korsanını test ettikten sonra, bu programın yığınlama ile dağıldığını görebilirsiniz. Bu gibi programlar çerezlerle paket olarak dağılır ve kimlik dışı bilgiler toplayabilirler. Omnibox’ı varsayılan arama motoru yaptığınızda şu bilgileri toplayabilir: 

  • Aranan kelimeler ve sık ziyaret edilen siteler;
  • Siteleri ziyaret ederken girilen bilgiler;
  • Kullanıcıların e-posta adresleri;
  • IP adresi, konum vb.

Gördüğünüz gibi Omniboxes programını hemen kaldırmalısınız. Bu programdan kurtulmanın en iyi yolu SpyHunter ve benzeri bir programla sistemi taramaktır. 

An example of Omniboxes malware and ads that are displayed by it

Bu tarayıcı korsanı bilgisayarıma nasıl girer?

Omniboxes, onayınız olmadan sisteme girdiğinden ciddi bir problemdir. Yüzlerce benzeri gibi bu arama motoru aşağıdaki tekniklerden biri ile yayılmaktadır :

  • Yanlış yönlendiren reklamlar. Bu günlerde bu gibi şüpheli programların reklamını yapan yüzlerce site bulunmaktadır. İnsanlara yardım etmeye çalışan profesyonel siteler gibi görünürler. Ancak amaçları kullanıcıları kandırmak ve istenmeyen programların indirilmesini sağlamaktır. Son raporlara göre, Omnibozes virüsü yanlış yönlendiren reklamlar ile tanıtılmaktadır. Lütfen bu reklamlardan mümkün olduğunca uzak durun! 
  • Yığınlanma. Yüzlerce tarayıcı korsanı, reklam destekli program bu yöntemle yayılmaktadır. Bu metod para karşılığında ücretsiz yazılımların kullandığı bir metoddur. Yığınlamadan nasıl kaçabilirsiniz? Zor değil. Özel ya da İleri kurulum yöntemini seçmeli ve her adımı takip etmelisiniz. Bunu yaparken de “Omniboxes.com’u ana sayfam yap” veya “Omniboxes.com’u varsayılan arama motoru yap.” gibi onay kutucuklarındaki işaretleri kaldırmalısınız. 

Şu anda bu tarayıcı korsanı Almanca konuşulan ülkelerde hızla yayılmaktadır. En çok Windows 7 OS etkilenmektedir. Windows 7’den bu programı kaldırmak için hem arama motorundan hem de bağlantılı programdan kurtulmalısınız. Bu durumda tarayıcı korsanı ile WPMWsys Control gibi programları da kaldırmalısınız. 

Sitemizde önerdiğimiz ürünlerle bağlantılı olabiliriz. Kullanım sözleşmemizde bu belirtilmektedir. Tavsiye ettiğimiz herhangi bir anti-casusyazılım yazılımını Omniboxes.com Virüsü silmek için indirdiğinizde gizlilik politikamızı ve Kullanım sözleşmesi.
Omniboxes.com Virüsü programını kaldırmak için SpyHunter kullanımı tavsiye edilir.Ücretsiz tarayıcı bilgisayarınızın virüslü olup olmadığını anlamanızı sağlar. Kötü amaçlı yazılım kaldırmanız gerekirse "SpyHunter kötü yazılım kaldırma aracının tam sürümünü almanız gerekir.

Bu program ile ilgili daha fazla bilgiyi SpyHunter incelemesinde bulabilirsiniz.

Başka bir korsan yazılım programı kullanmaya karar verirseniz SpyHunter programını bilgisayarınızdan kaldırın.
Webroot SecureAnywhere AntiVirus, Omniboxes.com Virüsü'yi kaldırmak için önerilen bir temizleyicidir. 

Bunu parazit güncel sürümünü algılarsa bu ücretsiz deneme kullanarak teyit etmelidir.
40.000.000'dan fazla indirme!
Diğer yazılım
Malwarebytes Anti Malware
Malwarebytes Anti Malware'in Omniboxes.com Virüsü'yi temizlemektedi etkisini test ettik (2015-11-26)
Reimage
Reimage'in Omniboxes.com Virüsü'yi temizlemektedi etkisini test ettik (2015-11-26)

DİĞER DİLLERDE KALDIRMA KILAVUZLARIBizi Facebook'ta Beğenin