Önem ölçekli:  
  (10/100)

Omniboxes.com virüsünü kaldır

Jake Doe - -
123

Omniboxes.com. Zararlı mı?

Omniboxes virüsü “potansiyel olarak istenmeyen program” ve “tarayıcı korsanı” kategorilerine eklendi. Bu ne anlama geliyor? Bu şu demek: Bu arama motorundan uzak durmalısınız. Bu programın yazılımcısı SuperNet Technology Limited ünlü bir arama motoru olduğunu iddia etse de gerçekler oldukça farklı. En iyi çevrimiçi arama deneyimi yerine Omniboxes sizi sürekli yönlendirmeler ile rahatsız eder ve popülerliğini arttırmaya çalışan sitelere gönderir. Bu programın, içerikleri reklamla doldurarak yazılımcılarının para kazanması için uğraşan reklam destekli bir uygulama olduğunun farkında olun.

Omniboxes.com yönlendirme sorunu zararlı görünmese de bu arama sitesinin arama sonuçlarında birçok pop-up bildirim gösterdiğini bilmelisiniz. Genellikle kullanıcıların programlarını güncellemelerini, kupon, indirim kullanmalarını veya yarışmaya katılmalarını söylerler. Ne kadar iyi görünseler de bunlardan uzak durmalısınız. Çünkü bu gibi adresler kişisel bilginizi çalmaya çalışabilir veya bilgisayarınıza virüs bulaştırabilir.

Son verilere göre, kullanıcıların çoğu başlangıç sayfası, varsayılan arama motoru yerine sisteme indirmedikleri halde http://omniboxes.com/ adresini görmektedir. Bu tarayıcı korsanını test ettikten sonra, bu programın yığınlama ile dağıldığını görebilirsiniz. Bu gibi programlar çerezlerle paket olarak dağılır ve kimlik dışı bilgiler toplayabilirler. Omnibox’ı varsayılan arama motoru yaptığınızda şu bilgileri toplayabilir:

  • Aranan kelimeler ve sık ziyaret edilen siteler;
  • Siteleri ziyaret ederken girilen bilgiler;
  • Kullanıcıların e-posta adresleri;
  • Bilgisayarın IP adresi, konum vb.

Gördüğünüz gibi Omniboxes programını hemen kaldırmalısınız. Bu programdan kurtulmanın en iyi yolu Plumbytes Anti-MalwareWebroot SecureAnywhere AntiVirus veya benzeri bir programla sistemi taramaktır.

An example of Omniboxes malware and ads that are displayed by it

Bu tarayıcı korsanı bilgisayarıma nasıl girer?

Omniboxes, onayınız olmadan sisteme girdiğinden ciddi bir problemdir. Yüzlerce benzeri gibi bu arama motoru aşağıdaki tekniklerden biri ile yayılmaktadır :

  • Yanlış yönlendiren reklamlar. Bu günlerde bu gibi şüpheli programların reklamını yapan yüzlerce site bulunmaktadır. İnsanlara yardım etmeye çalışan profesyonel siteler gibi görünürler. Ancak amaçları kullanıcıları kandırmak ve istenmeyen programların indirilmesini sağlamaktır. Son raporlara göre, Omnibozes virüsü yanlış yönlendiren reklamlar ile tanıtılmaktadır. Lütfen bu reklamlardan mümkün olduğunca uzak durun!
  • Yığınlanma. Yüzlerce tarayıcı korsanı, reklam destekli program bu yöntemle yayılmaktadır. Bu metod para karşılığında ücretsiz yazılımların kullandığı bir metoddur. Yığınlamadan nasıl kaçabilirsiniz? Bu hiç de zor değil. PDF yaratıcıları, video paylaşım yazılımları, indirme yöneticileri gibi programları kurarken her zaman Özel ya da Gelişmiş kurulum yöntemini seçmeli ve her adımı takip etmelisiniz. Bunu yaparken de “Omniboxes.com’u ana sayfam yap” veya “Omniboxes.com’u varsayılan arama motoru yap.” gibi onay kutucuklarındaki işaretleri kaldırmalısınız.

Şu anda bu tarayıcı korsanı Almanca konuşulan ülkelerde hızla yayılmaktadır. En çok Windows 7 OS etkilenmektedir. Windows 7’den bu programı kaldırmak için hem arama motorundan hem de bağlantılı programdan kurtulmalısınız. Bu durumda tarayıcı korsanı ile WPM, Wsys Control gibi programları da kaldırmalısınız.

Sitemizde önerdiğimiz ürünlerle bağlantılı olabiliriz. Kullanım sözleşmemizde bu belirtilmektedir. Tavsiye ettiğimiz herhangi bir anti-casusyazılım yazılımını Omniboxes.com virüsü silmek için indirdiğinizde gizlilik politikamızı ve Kullanım sözleşmesi.
Şİmdi yapın!
İndir
Omniboxes.com virüsü için temizleyici Mutluluk
Garanti
İndir
Omniboxes.com virüsü için temizleyici Mutluluk
Garanti
Microsoft Windows ile uyumludur. OS X ile uyumludur.
Not: Manuel yardım gerekli elle müdahele olmadan bir ya da bütün kaldırıcıların parazitten kurtulamadığı anlamına gelmekte, lütfen aşağıdaki kaldırım açıklamalarını okuyun
Omniboxes.com virüsü programını kaldırmak için Plumbytes Anti-Malware kullanımı tavsiye edilir.Ücretsiz tarayıcı bilgisayarınızın virüslü olup olmadığını anlamanızı sağlar. Kötü amaçlı yazılım kaldırmanız gerekirse "Plumbytes Anti-Malware kötü yazılım kaldırma aracının tam sürümünü almanız gerekir.
Omniboxes.com virüsü programını kaldırmak için Webroot SecureAnywhere AntiVirus kullanımı tavsiye edilir.Ücretsiz tarayıcı bilgisayarınızın virüslü olup olmadığını anlamanızı sağlar. Kötü amaçlı yazılım kaldırmanız gerekirse "Webroot SecureAnywhere AntiVirus kötü yazılım kaldırma aracının tam sürümünü almanız gerekir.
Diğer yazılım
Malwarebytes Anti Malware
Malwarebytes Anti Malware'in Omniboxes.com virüsü'yi temizlemektedi etkisini test ettik (2016-09-08)

Omniboxes.com virüsü el kaldırma:

Süreçleri öldür:
omnibox.exe

Dosyaları silin:
omnibox.exe
Kaynak: http://www.2-spyware.com/remove-omniboxes-com-virus.html