Neden yedeklemeye ihtiyacım var ve bunlar için seçeneğim nedir?

Jake Doe - -

Güvenlik uzmanları aylardır fidye yazılım vakalarının sabit bir hızla arttığını ve hackerların bu programları dağıtmaktan vazgeçmeyeceğini bildirmektedir. Fidye yazılım nedir bilmiyorsanız ana olarak hatırlamanız gereken şey, bu programların sistemi etkiledikten sonra önemli dosyalarınızı şifrelemesidir. Bu dosyalardaki şifreyi kaldırmak için sizden bir miktar fidye ödemenizi istemektedirler. Genellikle kurbanlardan, bloke edilmiş dosyalarının açılması için $100 ila $500 arası bir para istenmektedir. Ancak bu fidye her an yükseltilebilir de.Eğer dosyalarınızı yedekleme şansınız olsa bu ödemeyi yapmayı aklınızdan bile geçirmezdiniz. Cryptolocker, Cryptowall, CTB Locker, Cryptorbit gibi programlar aniden sisteminize girince dosyalarınızı kaybetmediğinizden emin olmanız için bu yazıyı hazırlamaya karar verdik.

Öncelikle basit bir soru soralım. Neleri yedeklemeniz gerekli? Bu tamamen size bağlı. Ancak kesinlikle önemli dokümanlar (vergi ve iş ile alakalı), tasarımlarınız, fotoğraflarınız, videolarınız, muzik kayıtlarınız ve kaybından mutsuz olacağınız herhangi bir şey.

Yedeklenecek dosyaları seçtikten sonra yedekleme yöntemini seçmelisiniz. Dosya yedeklemek için en iyi yöntemi ararken size yardımcı olacak iki ana yöntemin varlığından haberdar olmalısınız. Lütfen bu yöntemleri kontrol edin ve size uygun olanı seçin. İşte bu yöntemler hakkında bilmeniz gerekenler:

1. Harici yedekleme.

Ucuz bir seçenek arıyorsanız, harici yedeklemeyi tercih etmelisiniz. Harici yedekleme için kullanılan en popüler araçlar hard disklerdir. Buna ek olarak, dosyalarınızı CD,DVD ve USB’lere yazdırıp koruyabilirsiniz. Ancak harici yedeklerin en güvenli yöntem olduğunu söyleyemeyiz. Evet, CD ve DVD’lere yazdıktan sonra dosyalarınızı koruyabilirsiniz. Ancak taşınabilir hard diskiniz veya USB’nizi bilgisayara takılı kullanmak istiyorsanız, dosyalarınızı koruyamayabilirsiniz. Çünkü fidye yazılımların bilgisayara bağlı cihazları da şifreleme özelliği bulunmaktadır. Bu durumda ya hard diskinizin bilgisayara bağlı olmadığından ve dosyaların güvenli depolandığından emin olmalı ya da başka seçenekleri düşünmelisiniz.

2. Cloud yedeklemesi.

Fark etmeden dosyalarınızı yedeklemek istiyorsanız, cloud yedekleme seçeneğini düşünmelisin. Ancak cloud kullanabilmek için bilgisayarınızın internete bağlı olması gerekmektedir. Bu durumda yedekleme bilgisayarınıza takılı cihazları etkilemeye çalışan virüslerden ve felaketlerden uzak olarak sunucuda tutulur. Cloud yedeklemesi için hangi seçeneklere sahipsiniz? Bunların en çok bilinenleri Carbonite, Google Drive, Dropbox, iDrive, iCloud, vb.’dir. Tabii ki seçilebilecek yüzlerce seçenek bulunmaktadır.

Son olarak, size üç kuralını hatırlatmalıyız. Yani bu seçeneklerin her birini bağlayıp önemli dosyalarınız bir yedeğini daha çıkarmayı düşünebilirsiniz. Örneğin harici bir hard diskte yedekleme aldıktan sonra online depolama servisinde bir yedekleme daha alabilirsiniz. Böylelikle ek kötü senaryolara karşı önlem almış olursunuz.

 

Kaynak: http://www.2-spyware.com/news/post5073.html

Diğer dillerde oku