Önem ölçekli:  
  (99/100)

Kovter virüsünü kaldır

12

Kovter fidye yazılımı, 2014 Mayıs ayının ortalarında piyasaya çıkmış olan, ciddi ve tehlikeli bir siber enfeksiyondur. Bu makalenin yazımı anında bu program hali hazırda ABD, Birleşik Krallık, Almanya, İspanya, Fransa, İtalya ve Hollanda’yı vurmuş bulunmaktadır. Bu program bilgisayara girer girmez onu kitler ve kullanıcıyı sahte bir fidye ödemeye kandırır. Söz konusu bu kötü amaçlı yazılım, Police virüsü, Ukash virüsü, FBI virüsü gibi ‘ünlü’ virüslerle benzerlik göstermekte olup sistemi bloke edebilmek için Winlocker’a güvenmektedir. Bu virüs hakkında yeni olan şey ise, insanların İnternet’te gezinme tarihçelerini kontrol edip, ziyaret etmekte oldukları uygunsuz/meşru olmayan web siteleri hakkında bilgi toplamaktır. Bunu yaptıktan sonra Kovter, bilgisayarın IP adresi ve diğer hassas bilgiler de dahil olmak üzere yalan uyarılar göstermeye başlar. Bunun yanı sıra yukarıda bahsedilen web sitelerinin kullanımı hakkında rapor verip bunun için fidye ister. Görünüşe bakılırsa, bu programın insanların İnternet’te gezinme tarihçelerini ifşa ediyor olabilmesi, neden bu kadar çok insanın bu programın geliştiricilerine bu kadar çok fiyde ödemiş olduklarını açıklamaktadır. Elbette ki siz ASLA böyle bir ödeme yapmamalısınız. Bu virüse ait olan uyarıları görmezden gelip, Kovter fidye yazılımını bilgisayarınızdan kaldırmalısınız.

Kovter bilgisayara nasıl bulaşır?

Kovter fidye yazılımı, genellikle diğer Ukash virüslerini yaymak için kullanılan aynı zararlı metodlar ile yayılmaktadır. Söz konusu bu metodlar, meşru olmayan web siteleri ve dosyalarda saklanan truva atı programlarına dayanır. Bu tarz virüslerden uzak durabilmek için her zaman bilgisayarınızın en güncel anti-spyware programları ile korunduğundan emin olmalısınız. Bunun yanı sıra, meşru olmayan web sitelerinden uzak durmak ve tanımadığınız kişilerden gelen reklam ve e-postaları açmamak gibi güvenli İnternet’te gezinme alışkanlıkları da edinmelisiniz. Eğer Kovter virüsü bilgisayara girmeyi başarırsa, az önce bahsetmiş olduğumuz aktivitelere sebep olup, kullanıcının bulunduğu yere göre seçilmiş hükümet yetkililerinden gelen yalan uyarılar göstermeye başlar. Eğer siz de masa üstünüzde ABD departmanı, Adalet Bakanlığı, Polis Departmanından mesajlar görürseniz, bunları görmezden gelin. Her ne kadar inanılır gibi gözükseler de bunlar sizden para çalmaya çalışan hackerlara aittirler. Kovter virüsünü bütün dosyaları ile birlikte bilgisayarınızdan kaldırdığınıza emin olun. Bunun için aşağıdaki talimatları uygulayın:

Kovter fidye yazılımı (ransomware) nasıl kaldırılır?

Eğer bilgisayarınıza Kovter bulaşmışsa ve eğer bunu kaldırmak isterseniz, daha fazla vakit kaybetmeden bilgisayarınızı Plumbytes Anti-MalwareWebroot SecureAnywhere AntiVirus, Malwarebytes Anti Malware veya başka güvenilir bir anti-spyware programı ile taramalısınız. Eğer bu programları indiremez ya da hiç birini çalıştıramazsanız, o zaman aşağıdaki talimatları uygulayıp bilgisayarınızı tekrar açabilirsiniz.

* Manuel olarak Kovter’i kaldırmak:

  1. Kovter bulaşmış olan bilgisayarınızda virüsü etkinsizleştirmek için ‘Komut istemi ile güvenli modda’ tekrar başlatın (Bu metod, bu virüsün bütün versiyonlarında işe yaramaladır)
  2. Regedit’i çalıştırın.
  3. WinLogon Entries’i arayın ve explorer.exe ya da boş olmayan bütün dosyaları yazın. Bunları explorer.exe ile değiştirin.
  4. Yazmış olduğunuz bu dosyaların kayıtlarını arayın ve bunları silin.
  5. Bilgisayarı tekrar çalıştırın ve güncellenmiş Plumbytes Anti-MalwareWebroot SecureAnywhere AntiVirus ile bu virüsün geride bıraktıklarını kaldırın. Ayrıca Malwarebytes Anti Malware veya STOPzilla kullanmayı da deneyebilirsiniz.

* Flaş bellek metodu:

  1. Başka bir bilgisayara Plumbytes Anti-MalwareWebroot SecureAnywhere AntiVirus ya da başka bir güvenilir anti-malware programını indirin.
  2. Programı güncelleyin ve bunu USB ya da basit bir CD’ye koyun.
  3. Bu sırada virüs bulaşmış olan bilgisayarınızı Komut istemi ile güvenli modda tekrar başlatın ve USB çubuğunu sokun.
  4. FBI System Failure virüsü bulaşmış olan bilgisayarınızı tekrar başlatın ve tam bir sistem taraması yapın.

* Bilgisayarlarına Kovter virüsü bulaşmış olan kullanıcılar, Windows sistemlerindeki diğer hesaplarına erişim sağlayabilirler. Eğer bu hesaplardan birisinde yönetici hakları varsa, anti-malware programını başlatabilirsiniz.

* Fidye yazılımın istenildiği gibi durmasını sağlamak için Flash’ı reddetmeyi deneyin. Bunun için Macromedia desteğe gidin ve ‘Reddet’i seçin: http://www.macromedia.com/support/documentation/en/flashplayer/help/help09.html. Bunu yaptıktan sonra, bir anti-malware programı ile tam bir sistem taraması yapın.

Otomatik Kovter ransomware kaldırımı

Sitemizde önerdiğimiz ürünlerle bağlantılı olabiliriz. Kullanım sözleşmemizde bu belirtilmektedir. Tavsiye ettiğimiz herhangi bir anti-casusyazılım yazılımını Kovter ransomware silmek için indirdiğinizde gizlilik politikamızı ve Kullanım sözleşmesi.
Şİmdi yapın!
İndir
Kovter ransomware için temizleyici Mutluluk
Garanti
İndir
Kovter ransomware için temizleyici Mutluluk
Garanti
Microsoft Windows ile uyumludur. OS X ile uyumludur.
Not: Manuel yardım gerekli elle müdahele olmadan bir ya da bütün kaldırıcıların parazitten kurtulamadığı anlamına gelmekte, lütfen aşağıdaki kaldırım açıklamalarını okuyun
Kovter ransomware programını kaldırmak için Plumbytes Anti-Malware kullanımı tavsiye edilir.Ücretsiz tarayıcı bilgisayarınızın virüslü olup olmadığını anlamanızı sağlar. Kötü amaçlı yazılım kaldırmanız gerekirse "Plumbytes Anti-Malware kötü yazılım kaldırma aracının tam sürümünü almanız gerekir.
Kovter ransomware programını kaldırmak için Webroot SecureAnywhere AntiVirus kullanımı tavsiye edilir.Ücretsiz tarayıcı bilgisayarınızın virüslü olup olmadığını anlamanızı sağlar. Kötü amaçlı yazılım kaldırmanız gerekirse "Webroot SecureAnywhere AntiVirus kötü yazılım kaldırma aracının tam sürümünü almanız gerekir.
Diğer yazılım
Malwarebytes Anti Malware
Malwarebytes Anti Malware'in Kovter ransomware'yi temizlemektedi etkisini test ettik (2014-05-22)
Kovter ransomware bellek kopyası
Kovter ransomware bellek kopyası

Kovter ransomware el kaldırma:

Süreçleri öldür:
[random].exe

Dosyaları silin:
[random].exe
Kaynak: http://www.2-spyware.com/remove-kovter-ransomware.html