Güvenlik uzmanları Delta Homes virüsünün yeniden ortaya çıkması konusunda uyarıyor

Jake Doe - -

lk başlarda reklamlardan gelir elde etmek için kurulan Delta-homes.com, yakın zamanda aktivitelerini yenilemiş bulunmaktadır. En son çıkan haberlere göre, hali hazırda Rusya, Turkiye, Polonya ve Amerika Birleşik Devletleri’nde binlerce cihaza bulaşmış durumdadır. Ne yazık ki bu işi başlatanın kim olduğu da tam olarak bilinmemektedir. Bu programın Rusya kaynaklı olduğu, ve kullancıların tarayıcı ayarlarını değiştirerek onları gereksiz web sitelerine yönlendirmek isteyen hacker’lara ait olduğu düşünülmektedir. Lütfen, Delta Homes virüsünden ve bu virüsün yol açtığı problemlerden uzak durmak için bilgisayarınızda güncellenmiş bir anti-spyware programının kurulmuş olduğundan emin olun.

Tarayıcı korsanı olarak da bilinen bu program ilk olarak 2013 yılında keşfedilmiştir. Şimdiki versiyonuna benzer olarak bu program adı kötüye çıkmış olan Babylon Toolbar, Softonic, Any.Do, BeeLine Reader ve diğer bedava uygulamalar gibi bedava yazılımlar ile beraber yayılmaktadır. Hackerlar korsanlık amaçlı programın kabiliyetlerini geliştirdikten ve OS sistemlerinin derinlerde saklanmasına izin verildikten sonra bu program, aktivitelerini 2014 yılının başında yenilemiş bulunmaktadır.

Bilgisayara kurulduğu zaman, Delta-homes.com sistem ayarlarını değiştirmeye çalışır ve sonrasında ana sayfayı, önceden belirlenmiş arama motoru ile bloke eder. Sonuç olarak kullanıcı da Google, Bing, Yahoo ya da diğer arama motorlarını unutur hale gelir. Bunun yanı sıra kullanıcıya yanlış arama sonuçları ve farkı linlkler ile dolu olan reklamlar gösterilir. Eğer kullanıcı bu reklamlardan herhangi birisine kanarsa, kendisi affiliate web sitelerine yönlendirilecektir. Bu şekilde yeni yönlendirmeler sonucunda hackerler kullanıcıları belirli web sitelerine yönlendirmekte ve kendi sayfa sıralamalarını/satışlarını arttırmaktadırlar.

Görünüşe bakılırsa, Delta-Homes.com virüsünden etkilenen bilgisayar kullanıcılarının %40′ı Rusya’da yaşamaktadır. Aslında bu durum, bu virüsün nereden geldiği bilindiği zaman kulağa komik gelmektedir.

Eğer siz de bilgisayarınıza bu tarayıcı korsanının bulaştığını düşünüyorsanız, o zaman bunu görmezden gelmemelisiniz çünkü bu program sizi kötü amaçlı yazılımlar bulunan web sitelerine yönlendirebilir. Bu tehlikeden uzak durmak için bilgisayarınızı bir anti-spyware program ile taramalı ve bütün tarayıcılarınızı sıfırlamalısınız. Hangi programların Delta-Homes.com’u kaldırdığını ve tarayıcılarınızı nasıl sıfırlayabileceğinizi öğrenmek için aşağıdaki linke tıklayın:

Kaynak: http://www.2-spyware.com/news/security-experts-warn-about-reappearance-of-delta-homes-virus

Yazılım
Dosyalar
Bizi Facebook'ta Beğenin