Önem ölçekli:  
  (99/100)

CTB Locker virüsünü kaldır

Jake Doe - -
123

CTB Locker virüsü (CTB-Locker fidye yazılımı) en son sürümdeki şifre türü kötü amaçlı yazılımlardandır ve kullanıcıları Temmuz 2014’ün ortasında etkilemeye başlamıştır. Cryptowall virus, Cryptolocker, Cryptorbit, Critroni programlarına benzerdir. Bu parazitlerden birini duyduysanız, bu fidye yazılımın ne için kullanıldığını biliyorsunuzdur. Temel olarak belirli dosyaları şifrelemek için tasarlanmıştır ve şifrenin çözülmesi için kullanıcılardan fidye istemektedir. Çoğu durumda, fotoğraflarını, videolarını ve diğer dosyaların açılması için 120 dolar fidyenin ödenmesi istenir. Ancak, bazen CTB Locker fidye yazılımı 24 dolar veya daha az bir para ister. Tabii ki, bu fidyenin bitcoin olarak ödenmesi izlenir. Bilgisayarınız CTB Locker virüsünden etkilendiyse, dosyalarınıza ulaşamadığınızı fark edersiniz. Ayrıca size tüm durumu açıklayan ve ceza ödemeniz gerektiğini söyleyen bir uyarı mesajı verir. Bu durumda bilgisayarınızı güvenilir bir casus yazılım karşıtı program ile bilgisayarınızda tarama yapmalısınız. Böylece mümkün olduğunca fazla dosya kurtarabilirsiniz. Ne yazık ki bu virüs uyarılarını göstermeden önce fark edilmez. Bu yüzden bilgisayarınızda her zaman güncel bir casus yazılım programı bulundurmalısınız. Bunun için Plumbytes Anti-MalwareWebroot SecureAnywhere AntiVirus programını kullanmanızı öneriyoruz.

GÜNCELLEME: CTB-Locker, 2015’in başında yenilendi. Artık virüs 3 BTC veya 630$ istemektedir. Buna ek olarak, “ücretsiz şifre kaldırma” hizmetini, daha uzun bir ödeme süresini (96 saat) ve mesajın dilini değiştirme seçeneklerini içermektedir. Dil seçenekleri arasında İngilizce, Flemenkçe, Almanca ve İtalyanca vardır. Ayrıca CTB Locker’ın sürümü kullanıcıların ücretsiz şifre açması için 5 dosya seçmesine izin verir. Buna “Test Çözümlemesi” denir ve kullanıcıları bu hizmetin gerçek olduğuna ikna etmek içindir. Ancak bu fidyeyi ödeyip bu programları desteklememelisiniz. Bilgisayarınızı güvenilir bir casus yazılım programı taramalı ve aşağıdaki programlardan birini indirmelisiniz. Böylece dosyalarınıza ulaşabileceksiniz.

CTB Locker

CTB Locker bilgisayarımı nasıl etkiler?

CTB Locker yanlış yönlendiren epostalar ile yayılır. Satın alımlarınızı, ödemelerinizi onaylamanız gerektiğini söyleyebilirler. Tabii ki kurban sahte bir eklenti indirdiğinde bilgisayar bu fidye yazılımdan etkilenir. Java, Flash Player gibi programları güncellemeniz gerektiğini söyleyen pop-up reklamlara dikkat etmelisiniz. Virüs sisteme girdiği anda kendini kurar ve belirli dosyaları (3fr, accdb, ai, arw, bay, cdr, cer, cr2, crt, crw, dbf, dcr, der, dng, doc, docm, docx, dwg, dxf, dxg, eps, erf, indd, jpe, jpg, kdc, mdb, mdf, mef, mrw, nef, nrw, odb, odm, odp, ods, odt, orf, p12, p7b, p7c, pdd, pef, pem, pfx, ppt, pptm, pptx, psd, pst, ptx, r3d, raf, raw, rtf, rw2, rwl, srf, srw, wb2, wpd, wps, xlk, xls, xlsb, xlsm, xlsx, etc.) arar ve kısa kıvrımlı bir şifre ile şifreler. TOR’daki komut ve kontrol sunucularu ile iletişim kurmakta ve bu komutları takip etmektedir. Windows XP, Windows Vista, Windows 7 ve 8 kullanıyorsanız, dikkatli olmalısınız. Onlar da etkilenmektedir. Bilgisayarınız etkilendiyse %MyDocuments%\.html dosyasını açarak kontrol edebilirsiniz. Ne yazık ki CTB Locker virüsünün kitlediği dosyaları fidyeyi ödemeden geri getiremeyeceksiniz.

Sitemizde önerdiğimiz ürünlerle bağlantılı olabiliriz. Kullanım sözleşmemizde bu belirtilmektedir. Tavsiye ettiğimiz herhangi bir anti-casusyazılım yazılımını CTB Locker virus silmek için indirdiğinizde gizlilik politikamızı ve Kullanım sözleşmesi.
CTB Locker virus programını kaldırmak için Plumbytes Anti-Malware kullanımı tavsiye edilir.Ücretsiz tarayıcı bilgisayarınızın virüslü olup olmadığını anlamanızı sağlar. Kötü amaçlı yazılım kaldırmanız gerekirse "Plumbytes Anti-Malware kötü yazılım kaldırma aracının tam sürümünü almanız gerekir.
CTB Locker virus programını kaldırmak için Webroot SecureAnywhere AntiVirus kullanımı tavsiye edilir.Ücretsiz tarayıcı bilgisayarınızın virüslü olup olmadığını anlamanızı sağlar. Kötü amaçlı yazılım kaldırmanız gerekirse "Webroot SecureAnywhere AntiVirus kötü yazılım kaldırma aracının tam sürümünü almanız gerekir.
Diğer yazılım
Malwarebytes Anti Malware
Malwarebytes Anti Malware'in CTB Locker virus'yi temizlemektedi etkisini test ettik (2016-02-19)
Kaynak: http://www.2-spyware.com/remove-ctb-locker-virus.html