Önem ölçekli:  
  (99/100)

CTB Locker virus. Nasıl temizlenir? (Kaldırma kılavuzu)

Jake Doe - - | Fidye Yazılım Yaz
12

CTB Locker virüsü (CTB-Locker fidye yazılımı) en son sürümdeki şifre türü kötü amaçlı yazılımlardandır ve kullanıcıları Temmuz 2014’ün ortasında etkilemeye başlamıştır. Cryptowall virus, Cryptolocker, Cryptorbit, Critroni programlarına benzerdir. Bu parazitlerden birini duyduysanız, bu fidye yazılımın ne için kullanıldığını biliyorsunuzdur. Temel olarak belirli dosyaları şifrelemek için tasarlanmıştır ve şifrenin çözülmesi için kullanıcılardan fidye istemektedir. Çoğu durumda, fotoğraflarını, videolarını ve diğer dosyaların açılması için 120 dolar fidyenin ödenmesi istenir. Ancak, bazen CTB Locker fidye yazılımı 24 dolar veya daha az bir para ister. Tabii ki, bu fidyenin bitcoin olarak ödenmesi izlenir. Bilgisayarınız CTB Locker virüsünden etkilendiyse, dosyalarınıza ulaşamadığınızı fark edersiniz. Ayrıca size tüm durumu açıklayan ve ceza ödemeniz gerektiğini söyleyen bir uyarı mesajı verir. Bu durumda bilgisayarınızı güvenilir bir casus yazılım karşıtı program ile bilgisayarınızda tarama yapmalısınız. Böylece mümkün olduğunca fazla dosya kurtarabilirsiniz. Ne yazık ki bu virüs uyarılarını göstermeden önce fark edilmez. Bu yüzden bilgisayarınızda her zaman güncel bir casus yazılım programı bulundurmalısınız. Bunun için Reimage programını kullanmanızı öneriyoruz.

GÜNCELLEME: CTB-Locker, 2015’in başında yenilendi. Artık virüs 3 BTC veya 630$ istemektedir. Buna ek olarak, “ücretsiz şifre kaldırma” hizmetini, daha uzun bir ödeme süresini (96 saat) ve mesajın dilini değiştirme seçeneklerini içermektedir. Dil seçenekleri arasında İngilizce, Flemenkçe, Almanca ve İtalyanca vardır. Ayrıca CTB Locker’ın sürümü kullanıcıların ücretsiz şifre açması için 5 dosya seçmesine izin verir. Buna “Test Çözümlemesi” denir ve kullanıcıları bu hizmetin gerçek olduğuna ikna etmek içindir. Ancak bu fidyeyi ödeyip bu programları desteklememelisiniz. Bilgisayarınızı güvenilir bir casus yazılım programı taramalı ve aşağıdaki programlardan birini indirmelisiniz. Böylece dosyalarınıza ulaşabileceksiniz.

CTB Locker

CTB Locker bilgisayarımı nasıl etkiler?

CTB Locker yanlış yönlendiren epostalar ile yayılır. Satın alımlarınızı, ödemelerinizi onaylamanız gerektiğini söyleyebilirler. Tabii ki kurban sahte bir eklenti indirdiğinde bilgisayar bu fidye yazılımdan etkilenir. Java, Flash Player gibi programları güncellemeniz gerektiğini söyleyen pop-up reklamlara dikkat etmelisiniz. Virüs sisteme girdiği anda kendini kurar ve belirli dosyaları (3fr, accdb, ai, arw, bay, cdr, cer, cr2, crt, crw, dbf, dcr, der, dng, doc, docm, docx, dwg, dxf, dxg, eps, erf, indd, jpe, jpg, kdc, mdb, mdf, mef, mrw, nef, nrw, odb, odm, odp, ods, odt, orf, p12, p7b, p7c, pdd, pef, pem, pfx, ppt, pptm, pptx, psd, pst, ptx, r3d, raf, raw, rtf, rw2, rwl, srf, srw, wb2, wpd, wps, xlk, xls, xlsb, xlsm, xlsx, etc.) arar ve kısa kıvrımlı bir şifre ile şifreler. TOR’daki komut ve kontrol sunucularu ile iletişim kurmakta ve bu komutları takip etmektedir. Windows XP, Windows Vista, Windows 7 ve 8 kullanıyorsanız, dikkatli olmalısınız. Onlar da etkilenmektedir. Bilgisayarınız etkilendiyse %MyDocuments%\.html dosyasını açarak kontrol edebilirsiniz. Ne yazık ki CTB Locker virüsünün kitlediği dosyaları fidyeyi ödemeden geri getiremeyeceksiniz.

CTB Locker virüsü nasıl kaldırılır?

CTB Locker virüsü sisteminize girdiyse bu adımları kullanmalı ve sisteminizden kaldırmalısınız. Bu tür virüslerin bulaşmasını engellemelisiniz. Bunun için adı geçen programları kullanabilirsiniz. Yedeklemeyi de unutmayın. Yedekleme için USB harici sürücüler, CD, DVD, Google Drive, Dropbox, Flickr kullanılabilir. Ayrıca tüm paylaşımlarınızın gerekli kişiler ve mercihlerde olduğundan emin olun.

Sitemizde önerdiğimiz ürünlerle bağlantılı olabiliriz. Kullanım sözleşmemizde bu belirtilmektedir. Tavsiye ettiğimiz herhangi bir anti-casusyazılım yazılımını CTB Locker virus silmek için indirdiğinizde gizlilik politikamızı ve Kullanım sözleşmesi.
CTB Locker virus programını kaldırmak için Reimage kullanımı tavsiye edilir.Ücretsiz tarayıcı bilgisayarınızın virüslü olup olmadığını anlamanızı sağlar. Kötü amaçlı yazılım kaldırmanız gerekirse "Reimage kötü yazılım kaldırma aracının tam sürümünü almanız gerekir.

Bu program ile ilgili daha fazla bilgiyi Reimage incelemesinde bulabilirsiniz.
CTB Locker virus programını kaldırmak için Reimage kullanımı tavsiye edilir.Ücretsiz tarayıcı bilgisayarınızın virüslü olup olmadığını anlamanızı sağlar. Kötü amaçlı yazılım kaldırmanız gerekirse "Reimage kötü yazılım kaldırma aracının tam sürümünü almanız gerekir.

Bu program ile ilgili daha fazla bilgiyi Reimage incelemesinde bulabilirsiniz.
Basında Reimage
Basında Reimage
Diğer yazılım
Plumbytes Anti-Malware
Plumbytes Anti-Malware'in CTB Locker virus'yi temizlemektedi etkisini test ettik (2016-02-19)
Malwarebytes Anti Malware
Malwarebytes Anti Malware'in CTB Locker virus'yi temizlemektedi etkisini test ettik (2016-02-19)
Webroot SecureAnywhere AntiVirus
Webroot SecureAnywhere AntiVirus'in CTB Locker virus'yi temizlemektedi etkisini test ettik (2016-02-19)
CTB Locker virus bellek kopyası
CTB Locker virus bellek kopyasıCTB Locker virus bellek kopyasıCTB Locker virus bellek kopyası

1 yöntemi. Safe Mode with Networking kullanarak CTB Locker programını kaldır

Adım 1: Bilgisayarınız Safe Mode with Networking modunda yeniden başlat
Windows 7 / Vista / XP
 • Start Shutdown Restart OK seçeneğine tıkla.
 • Bilgisayarınızın yeniden çalıştığında F8 tuşuna basmaya başlayın ve Advanced Boot Options penceresini görene dek devam edin.
 • Listeden Safe Mode with Networking seçeneğini seçin
'Safe Mode with Networking' seçeneğini seçin
Windows 10 / Windows 8
 • Windows giriş ekranından Power tuşuna basın. Şimdi Shift tuşuna basılı tutun ve Restart seçeneğine tıklayın. .
 • Troubleshoot tuşunu seçin Advanced options Startup Settings ve Restart tuşuna basın.
 • Bilgisayar çalışmaya başladığında Startup Settings penceresinde Enable Safe Mode with Networking seçeneğini seçin.
'Enable Safe Mode with Networking' seçeneğini seçin
Adım 2: CTB Locker seçeneğini kaldırın

Virüslü hesabınıza girin ve tarayıcıyı başlatın. Reimage veya başka bir casus yazılım karşıtı programı indirin. Güncelleyin ve zararlı dosyalardan kurtulmak için sistem taraması yaparak CTB Locker virüsünü kaldırma işlemini tamamlayın.

Fidye yazılım Safe Mode with Networking programını engelliyorsa, diğer yöntemleri deneyin.


2 yöntemi. System Restore kullanarak CTB Locker programını kaldır

Adım 1: Bilgisayarınız Safe Mode with Command Prompt modunda yeniden başlat
Windows 7 / Vista / XP
 • Start Shutdown Restart OK seçeneğine tıkla.
 • Bilgisayarınızın yeniden çalıştığında F8 tuşuna basmaya başlayın ve Advanced Boot Options penceresini görene dek devam edin.
 • Listeden Command Prompt seçeneğini seçin
'Safe Mode with Command Prompt' seçeneğini seçin
Windows 10 / Windows 8
 • Windows giriş ekranından Power tuşuna basın. Şimdi Shift tuşuna basılı tutun ve Restart seçeneğine tıklayın. .
 • Troubleshoot tuşunu seçin Advanced options Startup Settings ve Restart tuşuna basın.
 • Bilgisayar çalışmaya başladığında Startup Settings penceresinde Enable Safe Mode with Command Prompt seçeneğini seçin.
'Enable Safe Mode with Command Prompt' seçeneğini seçin
Adım 2: Sistem dosyalarınızı ve ayarları yeniden yükleyin
 • Command Prompt penceresi görününde, cd restore seçeneğini girin ve Enter seçeneğine tıklayın. Alıntılar olmadan 'cd restore' seçeneğini girin ve 'Enter' seçeneğine basın.
 • Şimdi rstrui.exe girin ve Enter seçeneğine tekrar girin.. Alıntılar olmadan 'rstrui.exe' seçeneğini girin ve 'Enter' seçeneğine basın.
 • Yeni pencere göründüğünde Next seçeneğine tıklayın ve CTB Locker sisteme girmesinden önceki duruma dönün. Sonra Next seçeneğine tıklayın. 'System Restore' penceresi göründüğünde 'Next' seçeneğini seç Geri yükleme noktanızı seçin ve 'Next' seçeneğine tıklayın
 • Sistem geri yüklemesini başlatmak için Yes seçeneğine tıklayın 'Yes' seçeneğine tıklayın ve sistem geri yüklemesini başlatın
Sistemi önceki bir tarihe geri yükleme işleminin ardından, Reimage 'ı yükleyip bilgisayarı taradıktan sonra CTB Locker temizleme işleminin başarıya gerçekleştirildiğinden emin olun.

Son olarak kripto- fidye yazılımlara karşı korumanız olmalı. Bilgisayarınızı CTB Locker ve diğer fidye yazılımlardan korumak için güvenilir bir korsan yazılım programı kullanın. Reimage, Plumbytes Anti-MalwareWebroot SecureAnywhere AntiVirus veya Malwarebytes Anti Malware bu iş için uygun olabilir.

Eğer bu ücretisz kaldırmal yöntemi size yardımcı oldusysa lütfen bu servici sürdürebilmemiz için bize bağış yapın. En ufak miktarda bile minnettat olacağız.

Kaynak: http://www.2-spyware.com/remove-ctb-locker-virus.html

DİĞER DİLLERDE KALDIRMA KILAVUZLARI