Önem ölçekli:  
  (96/100)

CryptoWall 3.0 virüsünü kaldır

Linas Kiguolis - -
12

CryptoWall 3.0 nedir?

CryptoWall 3.0 virüsü tehlikeli bir fidye yazılımdır ve size birçok problem getirebilir. Bu tehdit kolaylıkla dosyalarınızı kitleyebilir, size şantaj yapabilir ve sizi parasız bırakabilir. Bu gibi sorunlardan uzak durmak istiyorsanız CryptoWall 3.0 ve Cryptowall, Cryptolocker, CTB Locker gibi eski sürümlerinden uzak durmalısınız. Yoksa önemli dosyalarınızı veya diğer verilerinizi kaybedebilirsiniz.

Eğer bu virüslerden biri sisteminize girerse dosyalarınızı tarar ve şifreler. CryptoWall 3.0 virüsünün bu uzantıları aradığı bilinmektedir: 3fr, accdb, ai, arw, bay, cdr, cer, cr2, crt, crw, dbf, dcr, der, dng, doc, docm, docx, dwg, dxf, dxg, eps, erf, indd, jpe, jpg, kdc, mdb, mdf, mef, mrw, nef, nrw, odb, odm, odp, ods, odt, orf, p12, p7b, p7c, pdd, pef, pem, pfx, ppt, pptm, pptx, psd, pst, ptx, r3d, raf, raw, rtf, rw2, rwl, srf, srw, wb2, wpd, wps, xlk, xls, xlsb, xlsm, xlsx. Bu uzantıları bulduktan sonra virüs bunları şifreler. Bunun AES CBC 256-bit şifreleme algoritması ile yapıldığı bilinmektedir. Yani şifrelenen dosyaları açmanın tek yolu şifre çözme anahtarı almaktır. Bunu yaptıktan sonra Crytowall kurbanın dosyalarını nasıl açacağını açıklayan büyük bir uyarı mesajı gösterir. Genellikle virüs Tor web tarayıcısının kurulmasını, indirilmesini, başlatılmasını ve web sitesinin ziyaret edilmesini ister. Burada kullanıcıdan 500 dolarlık bir fidye ödenmesi istenir. Bu ödeme 7 gün içinde yapılmazsa fidye 1000 dolara çıkartılır. Ancak bu ödemeyi yapmamalısınız. Çünkü bu fidyeyi ödemenin dosyalarınızı geri getireceğinin garantisi yoktur. Son zamanlarda fidye yazılımlar bilgisayar kullanıcılarını zor duruma soktuğu için birçok yazılım uzmanı kullanıcıları bu sorundan kurtaracak araçlar tasarlamaktadır. CryptoWall 3.0 fidye yazılımı bilgisayarınızda görünürse sisteminizde Plumbytes Anti-MalwareWebroot SecureAnywhere AntiVirus ile tarama yapmalısınız ve şifrelemeye engel olmalısınız. Buna ek olarak dosyalarınızın kilidini kaldırmak için R-Studio, Photorec programlarını kullanabilirsiniz.

CryptoWall 3.0

CryptoWall 3.0 bilgisayarımı nasıl etkiler?

CryptoWall 3.0 gibi fidye yazılımlardan kaçınmak istiyorsanız bazı önlemler almalısınız. Öncelikle iyi korsan yazılım programı edinmelisiniz. Sisteminizde neler olduğunu görebilmek için bu programı güncel tutmalısınız. Sizi yanlış yönlendirebilecek e-postalardan uzak durmalısınız. Bu gibi e-postalar yazım hataları ile doludur ve göndereni bilmiyorsanız bu e-postaları dikkate almamalısınız. Bu e-postadan sorumlu kişiler ile iletişime geçmeyi denemelisiniz. Aksi takdirde tehlikeli bir bağlantıya tıklayıp zararlı bir eklenti indirebilirsiniz. CryptoWall 3.0 sisteme girerse sistemi kontrol edip gerekli dosyaları bulması birkaç dakikasını alır. Bu dosyaları bloklar ve fidye ister. Lütfen bu parayı ödemeyin. Bu sizin için daha fazla probleme sebep olabilir. CryptoWall 3.0 fidye yazılımı sisteminizdeyse bu rehber size yardımcı olabilir:

CryptoWall 3.0 virüsünü nasıl kaldırabilirim?

Bilgisayarınızın fidye yazılım sebebi ile kilitlendiğini söyleyen büyük bir uyarı mesajı görürseniz ve bu mesaj, bilgisayarınızdaki engeli kalkması için para ödemeniz gerektiğini söylüyorsa bu fidye yazılımlardan etkilendiğiniz anlamına gelir. CryptoWall 3.0 virüsünü kaldırmak için aşağıdaki rehberi takip etmelisiniz. Dosyalarınıza yeniden ulaşmak için yedeklemeleri kullanmayı denemeli ve yedeklemeniz yoksa R-Studio veya Photorec gibi dosya kurtarma araçlarını kullanmalısınız. Ayrıca Kaspersky Lab dosyalarını kilidini kırmak için bir araç sunmuştur. Kaspesky Ransomware Decryptor aracını da kullanmayı denemelisiniz. Lütfen cezayı ödemeyin çünkü bu dosyalarınızın geri geleceği anlamına gelmez.

Cryptowall gibi virüslerin sisteminize girmesini engellemenizi öneriyoruz. Bunun için az önce bahsettiğimiz programları kullanabilirsiniz. Ayrıca dosyalarınızı düşünmeli ve yedeklemesini yapmalısınız. Bunun için USB bellekleri, CDleri, DVDleri, çevrimiçi yedekleme sistemlerini (Google Drive, Dropbox, Flickr) kullanabilirsiniz. Yedekleme ile ilgili daha fazla bilgi için: Neden yedeklemeye ihtiyacım var ve bunun için seçeneklerim nedir?

Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

Soru: Geçen hafta CryptoWall 3.0 fidye yazılımından etkilendim. C sürücüm dışındaki tüm sürücülerim etkilendi. Bu fidyeyi ödemek yerine dosyalarımı geri getirmek için ne yapabilirim?

Cevap: Yapacağınız en kötü şey fidyeyi ödemektir. Bunu yapmak paranızı dolandırıcılara vermek anlamına gelir. Ayrıca kredi kartı bilgilerinizi ve banka hesaplarınızla ilişkili kişisel bilgilerinizi de kaybedebilirsiniz. Bu yüzden fidyeyi ödemek yerine CryptoWall 3.0’ı bilgisayarınızdan kaldırın ve dosyalarınızı açmak için veri kurtarma aracı kullanın.

Soru: Birkaç gün önce bilgisayarıma Cryptowall virüsü girdi. Neyse ki sürücümde sadece bir dosyayı etkiledi ve bu dosya önemli bir bilgi içermiyordu. Tabi ki bu fidyeyi ödemeyecğeim. Ancak bu tehditten kurtulmak için virüslü dosyayı kaldırmanın yeterli olup olmayacağını merak ediyorum.

Cevap: HAYIR. Fidye yazılımlar yanıltıcıdır ve bilgisayarınızın hafızasında fark edilmeden uzun süre kalıp aniden harekete geçmek için tasarlanmışlardır. Virüslü dosyanın kaldırılması hiçbir işe yaramaz. Aksine dosyalarınızı kaybedersiniz. CryptoWall 3.0’ü kaldırmanın en güvenli çözümü güvenli veri korumasıdır. Güvenlik uzmanları CryptoWall 3.0 ‘ın kaldırılması için kılavuzlar oluşturmuştur. Bu kılavuzları aşağıda bulabilirsiniz.

Soru: CryptoWall kitledikten sonra dosyalarımı nasıl açabilirim? Tüm sürücüm kitlendi. Ayrı bir sürücüde yaptığım yedekleme de etkilendi. Hiçbir hasar olmadan dosyalarımı açmanın bir yolu var mı?

Cevap: Hatırlamanız gereken en önemli şey ne olursa olsun bu fidyeyi ödememeniz gerektiğidir. Banka bilgilerinizi tehlikeye atabilirsiniz. Ayrıca verinizin geri geleceğinin garantisi yoktur. Bu yüzden bu virüs sisteminizi etkilediğinde güvenilir bir korsan yazılım programı ile sisteminizi kontrol etmeli ve veri kurtarma araçları ile dosyalarınızdaki kilidi kaldırmalısınız. Detaylar aşağıda verilmiştir.

Soru: Dün CryptoWall 3.0 virüsünden etkilendim ve help_decrypt.png .txt .html adlı dosyayı tüm dosyalarımın içinde görüp sildim. Ayrıca kayıt kısmından da kaldırdım. Ancak .xls .pdf, .doc, etc gibi dosyalarımı açamıyorum. Sorun nedir? İlk kez fidye yazılımla karşılaşıyorum ve tekbir kuruş bile ödemek istemiyorum. Tavsiyelerinizi bekliyorum.

Cevap: CryptoWall 3.0. fidye yazılımının elle kaldırılması mümkün değildir. Bu virüsten kurtulmanın tek yolu güncel bir korsan yazılım programı ile sisteminizi kontrol etmektir. Bu virüsü bilgisayarınızdan kaldırmak için aşağıda bahsedilen programlardan birini kullanmalısınız.

Soru: Lütfen bana paramı ve dosyalarımı geri almanın bir yolunu söyleyin. 500 dolar ödedim ve sahte bir anahtar aldım. Paramı geri almanın bir yolu var mı? Dosyalarıma ne olacak? Sonsuza dek gittiler mi? Yardımınızı bekliyorum.

Cevap: Bu oldukça yaygın bir durum. İşte bu yüzden kullanıcılara fidye ödememelerini söylüyoruz. Paranızı geri alma ihtimaliniz yok. Banka ile iletişime geçip ödemeyi iptal etmelerini isteyebilirsiniz. Ancak ödemeyi Tor web tarayıcısı ile yaptıysanız bu pek mümkün değil. Kilitli verinize gelince size iyi haberlerimiz var. Kurtarmaya başlamadan önce CryptoWall 3.0 virüsünü sisteminizden kaldırdığınıza emin olun. Daha sonra güvenilir bir veri kurtarma aracı kurun ve dosyalarınızı açmayı deneyin. Cryptowall 3.0 kaldırma kılavuzunu aşağıda bulabilirsiniz.

Sitemizde önerdiğimiz ürünlerle bağlantılı olabiliriz. Kullanım sözleşmemizde bu belirtilmektedir. Tavsiye ettiğimiz herhangi bir anti-casusyazılım yazılımını CryptoWall 3.0 virus silmek için indirdiğinizde gizlilik politikamızı ve Kullanım sözleşmesi.
CryptoWall 3.0 virus programını kaldırmak için Plumbytes Anti-Malware kullanımı tavsiye edilir.Ücretsiz tarayıcı bilgisayarınızın virüslü olup olmadığını anlamanızı sağlar. Kötü amaçlı yazılım kaldırmanız gerekirse "Plumbytes Anti-Malware kötü yazılım kaldırma aracının tam sürümünü almanız gerekir.
CryptoWall 3.0 virus programını kaldırmak için Webroot SecureAnywhere AntiVirus kullanımı tavsiye edilir.Ücretsiz tarayıcı bilgisayarınızın virüslü olup olmadığını anlamanızı sağlar. Kötü amaçlı yazılım kaldırmanız gerekirse "Webroot SecureAnywhere AntiVirus kötü yazılım kaldırma aracının tam sürümünü almanız gerekir.
Diğer yazılım
Malwarebytes Anti Malware
Malwarebytes Anti Malware'in CryptoWall 3.0 virus'yi temizlemektedi etkisini test ettik (2015-09-04)
CryptoWall 3.0 virus bellek kopyası
CryptoWall 3.0 virus bellek kopyası
CryptoWall 3.0'i Elle Kaldırma Rehberi

1 yöntemi. Safe Mode with Networking kullanarak CryptoWall 3.0 programını kaldır

Adım 1: Bilgisayarınız Safe Mode with Networking modunda yeniden başlat
Windows 7 / Vista / XP
 • Start Shutdown Restart OK seçeneğine tıkla.
 • Bilgisayarınızın yeniden çalıştığında F8 tuşuna basmaya başlayın ve Advanced Boot Options penceresini görene dek devam edin.
 • Listeden Safe Mode with Networking seçeneğini seçin
'Safe Mode with Networking' seçeneğini seçin
Windows 10 / Windows 8
 • Windows giriş ekranından Power tuşuna basın. Şimdi Shift tuşuna basılı tutun ve Restart seçeneğine tıklayın. .
 • Troubleshoot tuşunu seçin Advanced options Startup Settings ve Restart tuşuna basın.
 • Bilgisayar çalışmaya başladığında Startup Settings penceresinde Enable Safe Mode with Networking seçeneğini seçin.
'Enable Safe Mode with Networking' seçeneğini seçin
Adım 2: CryptoWall 3.0 seçeneğini kaldırın

Virüslü hesabınıza girin ve tarayıcıyı başlatın. Plumbytes Anti-Malware veya başka bir casus yazılım karşıtı programı indirin. Güncelleyin ve zararlı dosyalardan kurtulmak için sistem taraması yaparak CryptoWall 3.0 virüsünü kaldırma işlemini tamamlayın.

Fidye yazılım Safe Mode with Networking programını engelliyorsa, diğer yöntemleri deneyin.


2 yöntemi. System Restore kullanarak CryptoWall 3.0 programını kaldır

Adım 1: Bilgisayarınız Safe Mode with Command Prompt modunda yeniden başlat
Windows 7 / Vista / XP
 • Start Shutdown Restart OK seçeneğine tıkla.
 • Bilgisayarınızın yeniden çalıştığında F8 tuşuna basmaya başlayın ve Advanced Boot Options penceresini görene dek devam edin.
 • Listeden Command Prompt seçeneğini seçin
'Safe Mode with Command Prompt' seçeneğini seçin
Windows 10 / Windows 8
 • Windows giriş ekranından Power tuşuna basın. Şimdi Shift tuşuna basılı tutun ve Restart seçeneğine tıklayın. .
 • Troubleshoot tuşunu seçin Advanced options Startup Settings ve Restart tuşuna basın.
 • Bilgisayar çalışmaya başladığında Startup Settings penceresinde Enable Safe Mode with Command Prompt seçeneğini seçin.
'Enable Safe Mode with Command Prompt' seçeneğini seçin
Adım 2: Sistem dosyalarınızı ve ayarları yeniden yükleyin
 • Command Prompt penceresi görününde, cd restore seçeneğini girin ve Enter seçeneğine tıklayın. Alıntılar olmadan 'cd restore' seçeneğini girin ve 'Enter' seçeneğine basın.
 • Şimdi rstrui.exe girin ve Enter seçeneğine tekrar girin.. Alıntılar olmadan 'rstrui.exe' seçeneğini girin ve 'Enter' seçeneğine basın.
 • Yeni pencere göründüğünde Next seçeneğine tıklayın ve CryptoWall 3.0 sisteme girmesinden önceki duruma dönün. Sonra Next seçeneğine tıklayın. 'System Restore' penceresi göründüğünde 'Next' seçeneğini seç Geri yükleme noktanızı seçin ve 'Next' seçeneğine tıklayın
 • Sistem geri yüklemesini başlatmak için Yes seçeneğine tıklayın 'Yes' seçeneğine tıklayın ve sistem geri yüklemesini başlatın

Eğer bu ücretisz kaldırmal yöntemi size yardımcı oldusysa lütfen bu servici sürdürebilmemiz için bize bağış yapın. En ufak miktarda bile minnettat olacağız.

Kaynak: http://www.2-spyware.com/remove-cryptowall-3-0-virus.html