Önem ölçekli:  
  (100/100)

CryptoLocker seçeneğini kaldırın

Jake Doe - -
123

2016: Cryptolocker virüsü piyasaya sürüldüğü gün kadar aktif

Cryptolocker, fidye yazılımı kategorisine ait olan zararlı bir siber tehdittir. Bu tehdit yıllar önce tespit edilmişti fakat aktivitesine sonlandıracağına ve diğer virüslerin pazarı domine etmesine izin vereceğine dair bir ibare mevcut değil. Hala Cryptolockerı farkına bile varmadan indirebilirsiniz çünkü yayılmaz için kullandığı metod zararsız eposta mesajlarıdır. Hedef bilgisayara bir kere saldırdığı zaman, kurbanın dosyalarını şifreler ve aşağıda görülen fidye notunu bırakır. Cryptolocker virüsünün insanların parasını almak için dosyalarını şifreleyen ilk fidye yazılımı odluğunu eklemek isteriz. Her ne kadar  FBI virus, Police Central e-crime Unit virus, Department of Justice virus ile aynı kategoriye ait olsa da bu virüs kurbanlarının kişisel dosyalarını kilitleyerek fidye ödemeleri gerektiği konusunda ikna etmeye çalışır. Cryptrolocker bir dosya-şifreleme fidye yazılımıdır ve aşağıdaki dosyaları şifrelemek için asimetrik şifreleme teknikleri kullanır.

3fr, accdb, ai, arw, bay, cdr, cer, cr2, crt, crw, dbf, dcr, der, dng, doc, docm, docx, dwg, dxf, dxg, eps, erf, indd, jpe, jpg, kdc, mdb, mdf, mef, mrw, nef, nrw, odb, odm, odp, ods, odt, orf, p12, p7b, p7c, pdd, pef, pem, pfx, ppt, pptm, pptx, psd, pst, ptx, r3d, raf, raw, rtf, rw2, rwl, srf, srw, wb2, wpd, wps, xlk, xls, xlsb, xlsm, xlsx.

Görebileceğiniz gibi bu en çok kullanılan dosyaların isimleri; doc, xls ve benzerleri. Şifrelediği bu dosyaları geri alabilmeniz için Moneypak, Ukash, CashU veya Bitcoin vasıtasıyla ödeme yapmanızı istemekte. Tipik olarak bu tehdit 100$ ile 500$ arası bir para talep etmekte ama gelecekte bu rakamı artmayacağının garantisi yok. Bu tehdit tarafından çıkarılan uyarı mesajına göre bu insanların ödemeyi gerçekleştirmek için sadece belli bir süresi var. Neyse ki, Cryptolocker dosyaların yedekleyenlere bir zarar verememekte. Fotoğraflarınızın, işle ilgili evraklarınızın ve diğer dosyalarınızın yedekleri mevcut ise fidye ödemenize gerek yoktur. Sadece bu fidye yazılımını bilgisayarınızdan kaldırmanız ekstra zarar vermesini önleyecektir. Cyrptolocker kaldırma işlemi için bu virüsün sistemden kaldırılması için harika sonuçlar veren Plumbytes Anti-MalwareWebroot SecureAnywhere AntiVirus programını kullanmanızı kuvvetle önermekteyiz. Dosyalarınızı geri getirmek için de R-Studio veya Phtorec programlarını deneyebilirsiniz.

Cryptolocker

CryptoLocker önlem kiti:

Uzmanlara göre, Crptolockler resmi-gözüken epostalar, sahta pop-uplar ve benzeri tekniklerle yayılmakta. Tipik olarak, bu virüsün yayılmasında kullanılan sahte epostalar kişilere eksik taksit, vergi ödemeleri veya satın alınan mallar ilgili  uyarıların bulunduğu insanların kolayca tıklayabileceği eklentiler içermekte. Eklentiler açılır açımaz, bilgisayar Cryptolocker fidye yazılımına ve dosya şifreleme işlemine maruz kalmakta. Ayrıca bu program bilgisayarınıza Java, Flash playerınızı update etmenizi söyleyen sahte pop-uplar aracılığı ile de bulaşabilmekte. Güvende kalmak istiyorsanız, bu tarz reklamlara asla güvenmemelisiniz.

Yukarda belirtilen dosyalarınızı kaybetmekten istemiyorsanız, korumayı düşünmeye başlamalısınız. Yapmanız gereken ilk şey bilgisayarınıza güvenilir bir anti-casus yazılımı kurmanız. Biz Plumbytes Anti-MalwareWebroot SecureAnywhere AntiVirus tavsiye ediyoruz. Ek olarak sık sık yedek aldığınızdan emin olmalısınız çünkü olası istenmeyen bir durumda dosyalarınızı geri almanıza yardımı olacaktır. Son olarak, çok önemli dosyalarınızı korumak için Google Drive, Dropbox, Flickr gibi çözümler kullanmalısınız. Ne yazık ki, şu anda bu fidye yazılımından etkilenmiş durumda iseniz, henüz Cryptolocker şifre çözme yazılımı mevcut değil. Yine de, ikinci sayfada verilen rehbere bakarak bazı özel araçlarla dosyalarınızı geri kurtarabilirsiniz. Dosyalarınızı geri kurtarmaya çalışmadan önce fidye yazılımını silmeyi unutmayın çünkü dosyalarınızı tekrar şifreleyebilir.

CryptoLocker türleri ve versiyonları:

Crypt0L0cker virüsü

Crypt0L0cker  sahte Java güncellemeleri veya virüslü eposta etklentileri ile bilgisayarlara sızen bir fidye yazılımı. Kurbanın dosyalarını şifreledikten sonra, bu virüs her birinin sonuna “.encrypted” eklentisi eklemekte ev kurbanın ödeme yapması gerektiğine dair uyarı mesajı göstermekte. Bu virüs için ayrıca gelişmiş bir Torrentlocker versiyonu da denebilir. Lütfen, bu virüsün geliştiricilerine para ÖDEMEYİNİZ ve bilgisayarınızı düzeltmek için aşağıdaki rehberi kullanınız.

CryptoLocker-v3

Cryptolocker-v3  fidye yazılımından etkilendiğinizde  ( Flash veya Java Oynatıcınızı güncellemeniz gerektiğine dair sahte bir linke tıkladıktan sonra yanlışlıkla yükleyebilirsiniz),  hemen hemen bütün dosyalarınızın etkilenmesini bekleyebilirsiniz. Dosyaları şifrelemek için, bu tehdit  RSA-2048  tekniği kullanmakta(benzersiz bir şifreleme anahtarı ) ve yaklaşık 350$’a denk olan 1 BTC ödeme talep etmekte. Bu ödemeyi gerçekleştirmek demek bu dolandırıcıları ve gelecekteki suçlarını desteklemek demek.

Cryptographic Locker

Cryptographic Locker, CryptoLocker fidye yazılımına çok benzer.  Kurbana hangi dosyaların şifrelendiğini ve dosyalarına kavuşabilmesini sağlayacak şifre anahtarı karşılığında 0.2 BTC ödeme yapması gerektiğini söyler. Lütfen, ödeme YAPMAYIN çünkü dosyalarınızı geri alabileceğinizin garantisi mevcut değil. Bunu yapmak yerine aşağıdaki rehberi kullanmalısınız.

PCLock ransomware

PCLock  dosyalarınızın blokesini kaldırma karşılığında 72 saat içinde 1 bitcoin ( $300)  ödeme yapmanızı isteyen tehlikeli bir fidye yazılımıdır. Neyse ki, orjinal CryptoLocker versiyonu kadar agresif değildir bu yüzden aşağıdaki rehberi kullanarak kolayca kaldırabilirsiniz. Daha sonra, dosyalarınızın şifresini kaldırmak için Photorec, R-studio veya benzeri bir programı kullanmalısınız.

CryptoTorLocker2015

CryptoTorLocker2015  sadece Windows OS işletim sistemini etkileme gücüne sahip değil ayrıca Andorid OS cihazları da bloke edebilir. Bu cihazlarda değerli fotoğraflar veya iş evrakları varsa onları kaybedebilirsiniz. CrpyTorLocker virüsünü bilgisayara almanıza yaratan bu virüsü silmeniz virüsten kurtulmanızı sağlayabilir. Ayrıca, dosyalarınıza her zaman ulaşabilmek için sistem yedekleri almalısınız

Sitemizde önerdiğimiz ürünlerle bağlantılı olabiliriz. Kullanım sözleşmemizde bu belirtilmektedir. Tavsiye ettiğimiz herhangi bir anti-casusyazılım yazılımını CryptoLocker silmek için indirdiğinizde gizlilik politikamızı ve Kullanım sözleşmesi.
CryptoLocker programını kaldırmak için Plumbytes Anti-Malware kullanımı tavsiye edilir.Ücretsiz tarayıcı bilgisayarınızın virüslü olup olmadığını anlamanızı sağlar. Kötü amaçlı yazılım kaldırmanız gerekirse "Plumbytes Anti-Malware kötü yazılım kaldırma aracının tam sürümünü almanız gerekir.
CryptoLocker programını kaldırmak için Webroot SecureAnywhere AntiVirus kullanımı tavsiye edilir.Ücretsiz tarayıcı bilgisayarınızın virüslü olup olmadığını anlamanızı sağlar. Kötü amaçlı yazılım kaldırmanız gerekirse "Webroot SecureAnywhere AntiVirus kötü yazılım kaldırma aracının tam sürümünü almanız gerekir.
Diğer yazılım
Malwarebytes Anti Malware
Malwarebytes Anti Malware'in CryptoLocker'yi temizlemektedi etkisini test ettik (2016-09-08)
Kaynak: http://www.2-spyware.com/remove-cryptolocker.html