Önem ölçekli:  
  (60/100)

Certified Toolbar seçeneğini kaldırın

Jake Doe - -
12

Certified Toolbar bir tarayıcı eklentisi olarak tanıtılmış olabilir, ancak dünya genelinde birçok güvenlik uzmanı bu programı tarayıcı korsanı kategorisine dahil etmiştir. Bildiğimiz üzere, bu virüs SimplyGen tarafından geliştirilmiştir. Aynı şirket, Complitly’den kaynaklanan Searchcompletion.com adresine yapılan yönlendirmelerden de sorumlu tutulmaktadır. Benzer şekilde, Certified Toolbar Search.certified-toolbar.com (Original article: remove search.certified-toolbar.com) gibi birçok adrese yaptığı çeşitli yönlendirmelerden dolayı da şikayet edilmiştir. Unutmayın, kötü yazılımları yayan bir siteye de yönlendirilmiş olabilirsiniz! Bu programın aynı zamanda kullanıcının ana sayfa ayarlarını değiştirdiği ve kullanıcıya uygun araştırma sonuçları göstermek için tarama tarihini incelediği de fark edilmiştir. Eğer Certified Toolbar’ı siz kurmadıysanız, bu programı silmenizi tavsiye ederiz; çünkü bu program gizlilik kurallarını açıkça ihlal etmektedir.

CERTIFIED TOOLBAR BİLGİSAYARIMA NASIL GİRER?

Bilgisayarınıza Certified Toolbar’ın girebileceği birkaç yol vardır. İlk yöntem ( en iyi olanı ) bu programı resmi sitesinden indirmektir. Bunun anlamı, bütün tehlikelerin farkında olduğunuz ve yararların zarardan daha fazla olduğuna kanaat getirmiş olduğunuzdur. Ne var ki, Certified Toolbar’ın bilgisayarınıza girmesinin bir diğer yolu da mevcuttur. Bu virüs diğer programları kullanır ( çoğu durumda paylaşım yazılımları ve ücretsiz yazılımlar kullanılır ) ve bileşenler listesinde olur. Bu metodun yasa dışı olduğunu ve sadece para kazanma amaçlı olduğunu unutmayınız. İndirildikten sonra, Certified Toolbar virüsü bulduğu her tarayıcıya girer ve Internet Explorer’ı, Mozilla Firefox’u , Google Chrome’u veya diğer bir tarayıcıyı başlatınca aynı zamanda program da başlamış olur. Ek olarak, bu program siz ne zaman tarama yapmaya başlarsanız istenmeyen yönlendirmelere sebep olur. Özetlemek gerekirse, bilmeniz gereken tek bir şey var : eğer bu programı elle kurmadıysanız, bilgisayarınızdan kaldırmanızı tavsiye ederiz. Certified Toolbar’ı bilgisayarınızdan HEMEN kaldırmalısınız.

CERTIFIED Toolbar’ı NASIL SİLEBİLİRİM?

Certified toolbar’ı silmek ve Search.certified-toolbar.com adresine veya diğer adreslere yaptığı yönlendirmeleri engellemek için, şu adımları takip edin:

1. Certified Toolbar’ın kaldırılması:

Bunun için ‘Başlat’ -> ‘Denetim Masası’ -> ‘Program Kaldır’ veya ‘ Program Ekle/Kaldır ‘ a gidin ve listede Certified toolbar’ı görüyorsanız ‘Uninstall’ butonunu seçin.

2. Search.certified-toolbar.com’u tarayıcılarınızdan silin:

Internet Explorer:

IE -> Araçlar -> Internet Seçenekleri -> Genel Sekme’yi açın. Google’ı veya başka bir adresi girerek varsayılan ayarlara döndürün.

Mozilla Firefox

Firefox’u açın, Araçlar -> Seçenekler -> Genel -> Başlangıç’ı seçin. Bundan sonra ‘ Boş sayfa gösterin ‘ seçeneğini veya başka bir internet sitesini, Google veya bir benzerini yazın.

Google Chrome

Google Chrome’ı açın, ‘wench’ ( zampara ) ikonuna tıklayın, ayarlara gidin ve ‘ Arama motorlarını yönetin ‘i seçin. Google’ı veya bir başkasını arama motoru olarak gösterin ve Certified toolbar’ı listeden silin. Ardından ‘ Başlangıçta ‘ bölümüne gidin ve yeni bir sekme açtığınızda boş sayfa çıktığına emin olun.

Son olarak, saygın bir anti-kötü yazılım ile bir sistem taraması yapmalısınız. Bu önemlidir, çünkü Certified Toolbar tarafından verilen linkler sizi ayrıca virüslü adreslere yönlendirebilir. Bilgisayarını kontrol etmek için, size Malwarebytes Anti Malware veya Plumbytes Anti-MalwareWebroot SecureAnywhere AntiVirus kullanmanızı tavsiye ederiz.

Certified Toolbar'i bu programlardan birinin yardımı ile otomatik olarak indirebilirsiniz: Plumbytes Anti-Malware, Malwarebytes Anti Malware İstenmeyen programları, virüsleri ve bağlı oldukları dosyaları ve kayıt içeriklerini kolayca silebildiğinden bu uygulamaları kullanmanızı öneriyoruz.

Sitemizde önerdiğimiz ürünlerle bağlantılı olabiliriz. Kullanım sözleşmemizde bu belirtilmektedir. Tavsiye ettiğimiz herhangi bir anti-casusyazılım yazılımını Certified Toolbar araç çubuğu silmek için indirdiğinizde gizlilik politikamızı ve Kullanım sözleşmesi.
Certified Toolbar araç çubuğu programını kaldırmak için Plumbytes Anti-Malware kullanımı tavsiye edilir.Ücretsiz tarayıcı bilgisayarınızın virüslü olup olmadığını anlamanızı sağlar. Kötü amaçlı yazılım kaldırmanız gerekirse "Plumbytes Anti-Malware kötü yazılım kaldırma aracının tam sürümünü almanız gerekir.
Certified Toolbar araç çubuğu programını kaldırmak için Webroot SecureAnywhere AntiVirus kullanımı tavsiye edilir.Ücretsiz tarayıcı bilgisayarınızın virüslü olup olmadığını anlamanızı sağlar. Kötü amaçlı yazılım kaldırmanız gerekirse "Webroot SecureAnywhere AntiVirus kötü yazılım kaldırma aracının tam sürümünü almanız gerekir.
Diğer yazılım
Malwarebytes Anti Malware
Malwarebytes Anti Malware'in Certified Toolbar araç çubuğu'yi temizlemektedi etkisini test ettik (2014-09-21)
Certified Toolbar araç çubuğu bellek kopyası
Certified Toolbar araç çubuğu bellek kopyası
Hızlı menü: Certified Toolbar'i Elle Kaldırma Rehberi
WindowsMac OS XInternet ExplorerFirefoxGoogle ChromeSafari

Windows 7 / Vista / XP sistemlerinden Certified Toolbar virüsünü kaldırım

 • Start Control Panel Programs and Features'e tıklayın ( Eğer Windows XP kullanıcısıysanız Add/Remove Programs'e tıklayın)

Windows 10 / Windows 8 sistemlerinden Certified Toolbar virüsünü kaldırım

 • Eğer Windows 10 / Windows 8 kullanıcısıysanız ekranın sol alt köşesinde sağa tıklayın. Quick Access Menu çıktığı anda Control Panel ve Uninstall a Program'ü seçin.
Certified Toolbar ve bağlantılı programları kaldırın
 • Burada Certified Toolbar ve benzeri yeni kurulmuş olan programları arayın.
 • Bunları kaldırın ve ayarları kaydetmek için OK'e tıklayın.
Şüpheli içeriklere sağ tıklayın ve 'Uninstall''ı seçin. Certified Toolbar'i Windows kısayollarından kaldırın.
 • Mozilla Firefox'ın kısayoluna sağ tıklayın ve Mozilla Firefox'i seçin.
Tarayıcı ikonuna sağ tıklayın ve 'Properties''ı seçin.
 • Shortcut tabine gidin veTarget alanına bakın. Virüs ile alakalı zararlı içeriği kaldırın.
'Shortcut' tabini seçin ve 'http://isearch.babylon.com...''yi ve diğer şüpheli içerikleri silin.

Yukarıda verilen talimatları Internet Explorer ve Google Chrome de dahil tüm tarayıcı kısa yolları ile tekrar edin. Bu kısayolların Masaüstü, Başlat Menüsü ve Görev çubuğu gibi yerlerinin hepsini kontrol edin.

WindowsMac OS XInternet ExplorerFirefoxGoogle ChromeSafari

Mac OS X sisteminden Certified Toolbar virüsünü kaldırın

OS X kullanıyorsanız, sol üstteki OS X butonuna tıklayın ve Applications se.eneğini seçin.

'Go' seçeneğine tıklayın ve 'Applications' seçeneğini seçin

Applications dosyasını görene kadar bekleyin ve Certified Toolbar ya da benzeri şüpheli programları bulun. Bunlar hepsinin üstüne sağ tıklayın ve Move to Trash seçeneğini seçin.

Tüm zararlı girdilere tıklayın ve 'Move to Trash' seçeneğini seçin
WindowsMac OS XInternet ExplorerFirefoxGoogle ChromeSafari

Internet Explorer (IE) programından Certified Toolbar virüsünü kaldırın

Tehlikeli eklentileri kaldırın
 • Internet Explorer'i açın ve tarayıcının sağ üst köşesindeki dişli ikonuna tıklayın (IE menüsü)
Menü ikonuna tıklayın ve 'Manage add-ons''ı seçin.
 • Manage Add-ons penceresini göreceksiniz. Burada Certified Toolbar ve diğer şüpheli eklentileri bulun. Disable'ye tıklayarak bu girdileri devredışı bırakın.
Tüm kötü içeriklere sağ tıklayın ve 'Disable''ı seçin. Başlangıç sayfanız değiştirildiyse onu değiştirin.
 • Tarayıcının sağ üst köşesindeki menü ikonuna tıklayın ve Internet Options
 • Burada zararlı linkleri kaldırın ve istediğiniz site adlarını girin. Ayarları katdetmek için Apply 'e tıklayın.
Zararlı linkleri silin ve istediğiniz domain adını girin ve değişiklikleri kaydetmek için 'Apply''e tıklayın. Internet Explorer 'yi sıfırla
 • Dişli ikonuna (menü) tekrar tıklayın ve Internet options 'ı seçin. Advanced sekmesine gidin.
 • Burada Reset 'i seçin.
 • Yeni pencereye girince Delete personal settings 'i kontrol edin ve Certified Toolbar kaldırım işlemini tamamlamak için Reset'yi tekrar seçin.
'Advanced' seçeneğine gidin ve 'Reset' düğmesine tıklayın. Şimdi 'Delete personal settings' seçeneğini seçin ve 'Reset''e tekrar tıklayın.
WindowsMac OS XInternet ExplorerFirefoxGoogle ChromeSafari

Mozilla Firefox (FF) programından Certified Toolbar virüsünü kaldırın

Zararlı uzantıları kaldırın
 • Mozilla Firefox 'i açın. Sağ üst köşedeki menü ikonuna tıklayın ve Add-ons Extensions'yi seçin.
Menü ikonuna tıklayın ve 'Add-ons''ı seçin.
 • Burada Certified Toolbar ', ve diğer şüpheli eklentileri seçin. Bu girişleri silmek için Remove 'e tıklayın.
'Extensions''i seçin ve zararlı içerikleri bulun. 'Remove' seçeneğine tıklayarak her birinden kurtulun. Başlangıç sayfanız değiştirildiyse onu değiştirin.
 • Sağ üst köşedeki menüye tıklayın ve Options General 'i seçin.
 • Burada zararlı linkleri silin ve istediğiniz siteleri girin ya da Restore to default 'e tıklayın.
 • Değişiklikleri kaydetmek için OK 'e tıklayın.
'General' tabindeyken 'Home Page' kısmından tüm zararlı içeriği silin ya da 'Restore to Default' butonuna tıklayın. Ayarları kaydetmek için 'OK' seçeneğine tıklayın. Mozilla Firefox 'yi sıfırla
 • Sol üstteki Firefox menüsüne tıklayın ve soru işaretine tıklayın. Burada Troubleshooting Information'yi seçin.
Menü seçeneğine ve ardından '?' seçeneğine tıklayın ve 'Troubleshooting Information' yi seçin.
 • Şimdi Reset Firefox düğmesi ile birlikte Reset Firefox to its default state mesajını göreceksiniz.  Bu düğmeye birkaç kez basın ve Certified Toolbar kaldırımını tamamlayın.
'Reset Firefox' butonuna birkaç kez tıklayın.
WindowsMac OS XInternet ExplorerFirefoxGoogle ChromeSafari

Google Chrome programından Certified Toolbar virüsünü kaldırın

Zararlı eklentileri silin.
 • Google Chrome 'i açın. Sağ üst köşedeki menü ikonuna tıklayın ve Tools Extensions'yi seçin.
Menü ikonuna tıklayın. 'Tools' ve 'Extensions' seçeneklerini seçin.
 • Burada Certified Toolbar 'i ve diğer zararlı eklentileri seçin ve silmek için çöp kutusu ikonuna tıklayın.
Zararlı içerikleri bulun ve çöp kutusu ikonuna tıklayarak tek tek hepsinden kurtulun. Virüs tarafından değiştirildiyse başlangıç sayfanız ve arama motorunuzu değiştirin.
 • Menü simgesine tıklayın ve Settings 'i seçin.
 • Burada On startup seçeneği altında Open a specific page or set of pages 'i arayın ve Set pages'e tıklayın.
Menüye ve 'Settings' seçeneğine tıkladıktan sonra 'Set pages' seçeneğine tıklayın.
 • Şimdi başka bir pencere görmelisiniz. Burada zararlı ara sitelerini silin ve istediğiniz siteyi başlangıç sayfanız olarak ayarlayın.
Zararlı linkleri kaldırmak için 'X' seçeneğine tıklayın.
 • Menü ikonuna tekrar tıklayın ve Search seçeneğinin altında Settings Manage Search engines 'i seçin.
'Settings' de iken 'Manage search engines...' seçeneğini seçin.
 • Search Engines... 'deyken zararlı siteleri arayın. Sadece tercih ettiğiniz isimleri ve google'ı bırakmalısınız.
Zararlı linkleri kaldırmak için 'X' seçeneğine tıklayın. Google Chrome 'yi sıfırla
 • Google Chrome 'in sağ üst köşesindeki menü simgesine tıklayın ve Settings'yi seçin.
 • Sayfanın sonuna inin ve Reset browser settings'e tıklayın.
'Settings''de iken 'Reset browser settings' düğmesine gelin ve tıklayın.
 • Bu eylemi onaylamak için Reset 'e tıklayın ve Certified Toolbar kaldırımını tamamlayın.
'Reset' butonuna tıklayın ve kaldırma işlemini tamamlayın.
WindowsMac OS XInternet ExplorerFirefoxGoogle ChromeSafari

Safari programından Certified Toolbar virüsünü kaldırın

Zararlı uzantıları kaldırın
 • Safari tarayıcısını açın ve ekranın sol köşesindeki Safari seçeneğine tıklayın. Bunu yaptıktan sonra Preferences seçeneğini seçin.
'Safari' seçeneğine tıklayınn ve 'Preferences' seçeneğini seçin
 • Burada Extensions seçeneğini seçin ve Certified Toolbar ve benzeri şüpheli programları bulun. Hepsinden kurtulmak için Uninstall butonuna tıklayın.
'Extensions' seçeneğine gidin ve zararlı eklentileri kaldırın. Başlangıç sayfanız değiştirildiyse onu değiştirin.
 • Safari tarayıcınızı açın ve menüden Safari seçeneğine tıklayın. Burada, Preferences seçeneğini seçin ve General seçeneğine tıklayın.
 • Homepage alanına bakın. Certified Toolbar ile değiştirilmişse istenmeyen linki silin ve aramalarınız için kullanmak istediğiniz linki girin. Bunu yaparken adresin önüne "http://" yazmayı unutmayın.
'General' seçeneğindeyken zararlı URLleri silin ve istediğiniz adı girin. Safari 'yi sıfırla
 • Safari tarayıcınızı açın ve menüden Safari seçeneğine tıklayın. Burada Reset Safari... kısmını seçin.
'Safari' seçeneğine tıklayınn ve 'Reset Safari...' seçeneğini seçin
 • Şimdi sıfırlama seçeneklerinin bulunduğu bir açıklama penceresi göreceksiniz. Tüm bu seçenekler genellikle işaretli olur. Ancak sıfırlamak istediklerinizi kendiniz de belirleyebilirsiniz. Certified Toolbar kaldırma işlemini tamamlamak için Reset butonuna tıklayın.
Tüm seçenekleri seçip 'Reset' butonuna tıklayın

Eğer bu ücretisz kaldırmal yöntemi size yardımcı oldusysa lütfen bu servici sürdürebilmemiz için bize bağış yapın. En ufak miktarda bile minnettat olacağız.

Kaynak: http://www.2-spyware.com/remove-certified-toolbar.html