Önem ölçekli:  
  (5/100)

Ask.com yönlendirmesini kaldır

Jake Doe - -
12

Ask.com Nedir?

Ask.com, kendi görevinin kullanıcıların sorularına web üzerindeki en iyi ve gerçek kişilerden gelen bilgiler ile cevap vermek ve bireylerin kişisel bilgilerini cevaplar ile güçlendirmek olduğunu beyan etmiş meşru bir web sitesidir. Fakat, son zamanlarda çoğu kullanıcı bu arama motoru ile ilgili şikayetlerini yazmaya başlamışlardır. Kendileri istemedikleri halde ask.com adresine yönlendirilmekte olduklarından yakınmaya başlamışlardır. Söz konusu bu kullanıcılara göre, ister Google, ister Internet Explorer veya Mozilla Firefox olsun, hangi tarayıcıyı (browser) kullanırsanız kullanın kendinizi bir anda Ask.com sitesine yönlendirilmiş olarak bulabilirsiniz. Bunun tek amacı kullanıcıları belli sitelere yönlendirmektir. Bu program kullanıcıların bazı bilgilerini de toplayabilmektedir. Ancak bu bilgiler kimlik türü bilgiler olmadığı için bu aktivite yasadışı değildir. Ancak tarayıcılara girdiğiniz bilgilerin kendinize kalmasını istiyorsanız bu arama motorundan uzak durmalısınız. Eğer siz de bilinmeyen domainlere rızanız olmadan yönlendirilmek istemiyor iseniz, o zaman ask.com'u kullanamamanızı tavsiye ederiz. Bu durumda, söz konusu bu yeniden yönlendirme virüsünü bir an önce bilgisayarınızdan kaldırmalısınız. Bunun için Plumbytes Anti-MalwareWebroot SecureAnywhere AntiVirus programını kullanabilirsiniz.

Ask.com bilgisayarıma nasıl girer?

Ask.com bir virüs değildir. Yine de bu site adil olmayan yöntemlere başvurmaktadır. Bunlardan biri yığınlamadır. Bu ne demek? Yani bu program birden bire arama motorunuz ya da başlangıç sayfanız olarak sizden izin almadan karşınıza çıkabilir. Bundan kaçınmak için ücretsiz yazılım kurulumlarında özel ya da ileri kurulumu seçmeli ve her adımı tek tek takip etmelisiniz. Eğer Ask Search'ü arama için kullanıyorsanız bunun bir sakıncası yoktur. Ancak kaldırmak istiyoranız şu adımları kullanın.

Ask.com'u nasıl kaldırabilirim?

Daha önce de söylediğimiz gibi Ask.com bir virüs değildir. Ancak ani yönlendirmeler ve reklamlardan şikayetçi iseniz bu programı kaldırmalısınız. Bu programdan kurtulmak için şu adımları takip edin:

Search.tb.ask.com ile alakalı programları bilgisayarınızdan kaldırın:

1. Başlat > Denetim masası > Program kaldır

2. Programları Ekle/ Kaldır'a gidin ve burada Ask Toolbar, Ask Updater, Ask Search gibi Mindspark Interactive Network tarafından geliştirilen programları bulun.

3. Kaldır seçeneğine ve sonra da TAMAM a tıklayın.

  • Şimdi tarayıcılarınızı düzeltin:

Internet Explorer:

1. IE> Dişli ikonu> Eklentileri yönet

2. Burada bilinmeyen eklentileri bulun ve kaldırın.

3. Başlangıç sayfasını değiştirmek için dişli ikonuna tıklayın ve Internet seçeneklerini seçin.

4. Search.tb.ask.com 'u kaldırıp istediğiniz adresi girin.

5. Arama motorunu kaldırmak için, dişli ikonu> Eklentileri yönet> Arama motorları

6. İstenilen arama motorları

Mozilla Firefox:

1. Mozilla Firefox> Sağ köşedeki menü ikonu> Eklentileri yönet> Uzantılar

2. Bilinmeyen eklentileri bulun ve çöp kutusunu seçip silin.

3. Başlangıç sayfasını değiştirmek için Firefox> Seçenekler

4. Search.tb.ask.com 'u kaldırıp istediğiniz adresi girin.

5. Arama motorunu değiştirmek için menü ikonu ve soru işareti ikonuna tıklayın.

6. Burada “Sorun çözme bilgisi” ne tıklayın ve “Firefox'u Sıfırla”yı seçin.

Google Chrome

1. Google Chrome, menü ikonu (sağ üst köşe) ve Araçlar> Uzantılar

2. Burada bilinmeyen içerikleri bulun ve çöp kutusuna tıklayarak silin.

3. Başlangıç sayfasını değiştirmek için menü ikonu> Başlangıç sekmesi> Sayfaları ayarla

4. Burada x'te tıklayıp Search.tb.ask.com'u silip istediğiniz siteyi girin.

5. Arama motoru değişikliği için menü ikonu> Ayarlar> Arama

6. Arama motorlarını yönet> Buraya istediğiniz adresi yazın.

Son olarak bilgisayarınızı Plumbytes Anti-MalwareWebroot SecureAnywhere AntiVirus, Webroot SecureAnywhere AntiVirus ya da başka bir program ile taramanızı ve temizlendiğinden emin olmanızı öneriyoruz.

Otomatik Ask.com Yönlendirmeleri kaldırımı

Sitemizde önerdiğimiz ürünlerle bağlantılı olabiliriz. Kullanım sözleşmemizde bu belirtilmektedir. Tavsiye ettiğimiz herhangi bir anti-casusyazılım yazılımını Ask.com Yönlendirmeleri silmek için indirdiğinizde gizlilik politikamızı ve Kullanım sözleşmesi.
Ask.com Yönlendirmeleri programını kaldırmak için Plumbytes Anti-Malware kullanımı tavsiye edilir.Ücretsiz tarayıcı bilgisayarınızın virüslü olup olmadığını anlamanızı sağlar. Kötü amaçlı yazılım kaldırmanız gerekirse "Plumbytes Anti-Malware kötü yazılım kaldırma aracının tam sürümünü almanız gerekir.
Ask.com Yönlendirmeleri programını kaldırmak için Webroot SecureAnywhere AntiVirus kullanımı tavsiye edilir.Ücretsiz tarayıcı bilgisayarınızın virüslü olup olmadığını anlamanızı sağlar. Kötü amaçlı yazılım kaldırmanız gerekirse "Webroot SecureAnywhere AntiVirus kötü yazılım kaldırma aracının tam sürümünü almanız gerekir.
Diğer yazılım
Malwarebytes Anti Malware
Malwarebytes Anti Malware'in Ask.com Yönlendirmeleri'yi temizlemektedi etkisini test ettik (2015-09-24)
Ask.com Yönlendirmeleri bellek kopyası
Ask.com Yönlendirmeleri bellek kopyası
Kaynak: http://www.2-spyware.com/remove-ask-com-redirect.html