Apple Mac OS X'te reclaim programı mı? Evet, mümkün!

Julie Splinters - -

Yıllarca geçtikçe reklam destekli yazılımlar Windows kullanıcılarının rahatsız etmeye devam ediyor. 3. parti programların eklentisi olarak kurulduktan sonra sinir bozucu reklamları, linkleri ve bannerları ile kullanıcıları engellemektedir. Bu tür uygulamalar kötü amaçlı olarak adlandırılmalıdır. Ancak güvenlik uzmanları bu programlardan uzak durulmasını önermektedir. Mac OS kullanıcılarının da buna dikkat etmesinde fayda var. Çünkü bu durum sadece Windows kullanıcılarını etkilemez. Neyseki bu işletim sistemi daha dayanıklı olduğundan reklam destekli programların geliştiricilerinin MAC programlarını arttırması uzun yıllar alacak.

Mac’inizin böyle bir programdan etkilendiğini nasıl anlarsınız? Bunun en büyük göstergelerinden biri hiç ihtiyacınız olmayan reklamlardır. Bunu bazen Safari tercihlerinden “Pop-up reklamları engelle” seçeneği ile engelleyebilirsiniz ama daha sorunlu bir program ile uğraşıyorsanız bu yöntem başarılı olmayabilir. Bu durumda sinir bozucu reklamlar tarayıcıyı açtığınız anda sizi takip etmeye ve her sitede kendini göstermeye başlar. Bu reklamları bir süredir görüyorsanız ne istediklerini de biliyorsunuzdur. Eğer daha bilgisizseniz, bu reklamlar yapımcılarına para kazandırmak için tasarlanmıştır lütfen tıklamayın.

İkinci önemli işaret de yönlendirmelerdir. Bu teknik ile hangi sitelerin reklamlarının yapıldığını bilemezsiniz. Bu yüzden buna neden olan reklamlardan uzak durmalısınız. Güvenlik uzmanları Mac kullanıcılarını da başlangıç sayfaları ve arama motorlarının değişebileceği konusunda uyarmaktadır. Son olarak bu programlar tarayıcı hareketlerinizi takip edip çeşitli bilgiler toplayabilmektedir.

Neyseki programcılar Mac’ten böyle programların kaldırılması için programlar geliştirmekteid.r Bu tür kötü programları tespit edip silen iki program önerisinden bulunabiliriz. Bunların birincisi AdwareMedic programıdır. Reklam destekli yazılım kaldırmak için tasarlanmış ücretsiz bir programdır. Öteki program Webroot SecureAnywhere AntiVirus programıdır ve hem PC hem de Mac’e yönelik virüslere karşı savaşır.

Unutmayın ki Mac’inizin güvenliği tamamen sizin elinizde. Hacker sürekli hareket halindedir. Bu yüzden siz de önleminizi almalısınız.

Kaynak: http://www.2-spyware.com/news/post5044.html

Yazılım
Dosyalar
Bizi Facebook'ta Beğenin